MUZEALNE ABC to tytuł projektu, na realizację którego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej otrzymało dofinansowanie w wysokości 86 tys. złotych ze środków Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu „Kultura w sieci”. Powstanie cykl filmów krótkometrażowych. Ich tematyka będzie różnorodna, od historii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, po podlaską obrzędowość. Produkcja ruszy na początku czerwca 

dwie osoby oglądające wystawę

W ramach projektu „Muzealne ABC” powstanie 15 filmów krótkometrażowych, które przybliżą odbiorcom działalność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Widzowie poznają historię tej konkretnej instytucji, ale też dowiedzą się w jaki sposób powstają muzea typu skansenowskiego w ogóle – jak przenosi się do nich zabytkowe budynki, jak się je pozyskuje, przewozi i stawia na nowo. Jeden z odcinków będzie poświęcony drewnianej architekturze Podlasia, elementom, które wyróżniają ją na tle budownictwa ludowego innych regionów Polski.

Oczywiście muzea, nawet te na wolnym powietrzu, to nie tylko budynki, ale też liczone w tysiącach tak zwane zabytki ruchome. Zbiorom muzealnym poświęcone będą dwa odcinki cyklu. W jednym z nich zajrzymy do magazynów i odpowiemy na pytania: co sprawia, że przedmiot staje się eksponatem oraz jakie są jego dalsze losy. W drugim odwiedzimy pracownię konserwatorską, gdzie część zabytków odzyskuje dawny blask, inne zabezpieczane są przed zniszczeniem.

Część zabytków ruchomych trafia na wystawy stałe i właśnie wystawy będą tematem pięciu części Muzealnego ABC. Zaprosimy widzów na wirtualny spacer po wystawie sztuki ludowej i wnętrzach zabytkowych chałup urządzonych tak jak przed laty. Zajrzymy do zabytkowych stodół i spichlerzy, gdzie eksponowane są narzędzia i maszyny rolnicze. Opowiemy o dawnym leśnictwie, rybołówstwie i pszczelarstwie. Pokażemy też kilka lekcji muzealnych, których scenariusze powstały na bazie wystaw.

W tej filmowej opowieści o Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej nie może zabraknąć miejsca na odcinek dotyczący Ośrodka Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Sokolnicy: Dariusz Poznański, Kamil Borowski i Przemek Łapiński opowiedzą o gatunkach ptaków, które hodują, o ich zwyczajach, o tym jak przygotowuje się sokoły do wspólnego polowania z człowiekiem i co trzeba zrobić, żeby ptaki pokazowe nie bały się publiczności.

Wszystkie opisane wyżej tematy to codzienność Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, ale są też wydarzenia odbywające się zaledwie kilka razy w roku – festyny etnograficzne, podczas których publiczność może podziwiać zespoły ludowe odtwarzające dawne obrzędy. 

Jedna trzecia cyklu poświęcona będzie właśnie im. Ci, którzy nie mieli okazji odwiedzić Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej podczas Zielonych Świątek dowiedzą się czemu służył zwyczaj obchodzenia pól z królewną. Pokażemy też tradycyjne żniwa na Podlasiu, Noc Świętojańską, wesele ludowe i wiosenne kolędowanie z konopielką.

Wszystkie filmy będą przystosowane do odbioru przez osoby niesłyszące. Będzie je można oglądać na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

(źródło i foto: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok