7 lipca 2020 r. delegacja Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki i Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki uczestniczyła w otwarciu wystawy „Skarbnica buddyzmu mongolskiego” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

„poruszenie” – część druga wystawy

Wystawę zorganizowano z okazji 70 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych, współorganizatorami wraz z MAiP były Ambasada RP w Mongolii, Ambasada Mongolii w Polsce oraz Klasztor-Muzeum Czojdżin-lamy w Ułan Bator. Zaproszenie otrzymaliśmy od Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej. Transport mieliśmy dzięki uprzejmości Starosty Sokólskiego Piotra Rećko.

Część oficjalna, a więc przemówienia, tłumaczenia, podziękowania, następnie zaproszenie do poczęstunku i obejrzenia wystawy, która podzielona była na dwie części. Podstawowe wiadomości można uzyskać na stronie – Muzeum Azji i Pacyfiku

„strefa dźwięku” – instrumenty

„Strefa dźwięków” to pierwsza część ekspozycji stałej realizowanej w nowej siedzibie Muzeum Azji i Pacyfiku. Wystawa prezentuje około 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów kulturowych i krajów.

Poruszenie – Wystawa jest finałem projektu prowadzonego w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami ASP. Prezentowane są na niej pary obiektów: obiekt muzealny i dzieło współczesne, które pozostają ze sobą w szczególnej relacji.

Byłam pod wrażeniem. Wszystkie ekspozycje obejrzeliśmy z wielkim zainteresowaniem, bo każda kolejna była ciekawsza. Skosztowaliśmy potraw kuchni mongolskiej, a że było ich sporo i nie było silnych do degustacji wszystkich, po konsultacji stwierdziliśmy, że wszystkie były smaczne, oryginalnie przyrządzone i pięknie podane.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Sokółki dzieląc się po drodze swoimi odczuciami.

(foto: Lila Asanowicz)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka