„Muzeum – świadectwo ludzkiego cierpienia i nieludzkiej siły przetrwania” – tak rozpoczyna się relacja z otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku 17 września 2021. W tej relacji jest również film, który prezentujemy w Telewizji Seniora TVS.

Szczegóły uroczystości: Muzeum-świadectwo ludzkiego cierpienia i nieludzkiej siły przetrwania (kliknij)
Aby obejrzeć film kliknij w zdjęcie poniżej.

W uroczystości wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obecny był także prezes Związku Sybiraków Kordian Borejko, hierarchowie – metropolita białostocki abp gen. Józef Guzdek, prawosławny metropolita białostocko-gdański abp Jakub, bp Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec i mufti RP Tomasz Miśkiewicz. Gośćmi specjalnymi byli Marta Herling, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Sybiraczki Elżbieta Smułkowa, pierwsza ambasador RP w Białorusi, i Henryka Pagniello z domu Bogusławska. Obecna była także Krystyna Nowakowska, synowa ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego. Obok nich zasiadło kilkuset Sybiraków przybyłych z całej Polski.

 

Polecamy też film „Pamiętaj czyją jesteś córką”. Uroczyści z otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru 17 września w Białymstoku relacjonuje filmowo Tomek Wiśniewski. Zapraszamy do obejrzenia filmu na kanale Bagnówka i w Telewizji Seniora TVS

Aby obejrzeć film kliknij w zdjęcie poniżej

(źródło: Bagnówka – https://www.youtube.com/channel/UCmtU83EPlKbqWD0IysaqKag)

opr. Bożena Bednarek i Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok