Koncertami plenerowymi wznowił działalność, po pandemii, Białostocki Ośrodek Kultury. A wszystko w ramach cyklu „Lato w mieście”. Dwa koncerty już za nami.

publiczność przed koncertem

Gwiazdą piątkowego wieczoru (3 lipca 2020) był zespół „Symcha Keller i Przyjaciele”, wykonujący autentyczną muzykę chasydzką. 

Kantor Symcha Keller jest ostatnim kontynuatorem muzycznej mistycznej tradycji chasydów w Polsce. W latach 1989-1993 studiował pod okiem rabina Shlomo Carlebacha w USA. Prowadził modlitwy podczas wielu uroczystości światowej rangi, m.in.: wizyt papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, Billa Clintona, Vaclava Havla oraz uroczystości rocznicowych, np. 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. 

Symcha Keller

Artysta zafascynowany jest starymi pieśniami chasydzkimi cadyka z Modrzyc. Aranżuje na nowo osiemnasto i dziewiętnastowieczne pieśni. Twierdzi, że najlepsze utwory chasydzkie powstawały na wschodnich terenach Polski. Nigdzie na świecie nie było tak sprzyjającego klimatu dla twórczości artystycznej jak tam. Ostatnią swą płytę poświęcił słynnemu rabinowi – Chojze-Widzącemu z Lublina. 

Pieśni modlitewne w jego wykonaniu pięknie brzmią w murach synagogi. Możemy je podziwiać na licznych nagraniach video. Koncerty i płyty Symchy Kellera cieszą się wielkim powodzeniem wśród melomanów. Dzięki staraniom BOK mieliśmy okazję usłyszeć go na żywo, po raz pierwszy w Białymstoku.

Artysta jest także niezrównanym gawędziarzem. Swój koncert przeplatał wieloma anegdotami żydowskimi i przypowieściami cadyków.

Niedzielny koncert (5 lipca 2020) rozbrzmiewał rytmami swingu i bossa novy. Wystąpił zespół Sentido, w składzie: Aleksandra Błachno – wokal, Mateusz Kaszuba – fortepian, Radosław Mysłek – instrumenty perkusyjne, Michał Zuń – kontrabas, który tworzą studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Aleksandra Błachno z zespołu Sentido

Słuchaliśmy autorskich opracowań przebojów z repertuaru światowych wykonawców tej muzyki, z lat 30-tych, 40-tych i współczesnych. Zespół zagrał także nastrojowe ballady i standardy swingowe polskich wykonawców z tekstami Jeremiego Przybory, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty.

W obu imprezach uczestniczyła spora grupa melomanów stęsknionych koncertów na żywo. Odetchnęliśmy z ulgą, że kończy się kwarantanna instytucji kulturalnych w Białymstoku i znów można będzie uczestniczyć w koncertach, seansach filmowych i spotkaniach autorskich.

Najbliższy koncert plenerowy, z cyklu „Lato w mieście”, odbędzie się 17 lipca, o godz. 18:00., na placu przy BOK. Wystąpi krakowski zespół Klezmorim Trio, wykonujący żydowską i bałkańską muzykę klezmerską.

Wstęp wolny.

Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury
(zdjęcia: Maria Beręsewicz)

 

Opracowanie:  Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok