To był roztańczony i wypełniony muzyką weekend (4-5.06) w Domu Kultury „Śródmieście”. Podczas „Prezentacji” swoje umiejętności przedstawili uczestnicy zajęć, grup i zespołów działających w DKŚ.

– „Prezentacje” są podsumowaniem rocznej pracy naszych uczniów. Mieliśmy dwuletnią przerwę spowodowaną pandemią, także cieszy mnie fakt, że mogliśmy zaprosić na pełnowymiarowy koncert na scenie. W trakcie wydarzenia wystąpili uczniowie wybrani przez instruktorów w programach specjalnie przygotowanych na tę okazję – mówi Wojciech Bokłago, dyrektor Domu Kultury „Śródmieście”. 

Kameralnie i muzycznie

chłopiec gra na fortepianie

W sobotę (4.06) w głównej siedzibie Domu Kultury „Śródmieście” – przy ul. Jana Kilińskiego 13 – zaprezentowali się m.in. uczestnicy Ogniska Muzycznego z klas fortepianu i akordeonu.
Zofia Otoka jest instruktorem w klasie fortepianu w DKŚ od ponad 30 lat. – Kocham muzykę, kocham dzieci – podkreśla.
Dla swoich uczniów jest nie tylko nauczycielem, ale mentorem. W ciepłych słowach mówi o swojej instruktorce Mateusz Rutkowski, który podczas „Prezentacji” zagrał Preludium e-moll J. S. Bacha. Pytany o to, ile czasu poświęca na ćwiczenia, odpowiada z uśmiechem: – Tyle, ile trzeba.
Do sobotniego występu podsumowującego rok szkolny przygotowywał się miesiąc. – To człowiek, który czuje Bacha – chwali swego ucznia instruktorka.
Mateusz przyznaje, że zasługą Ogniska Muzycznego w DKŚ jest to, że dostał się do szkoły muzycznej. 

Dom Kultury „Śródmieście” jest świetnym miejscem do umuzykalnienia dzieci – przekonuje pani Katarzyna, mama Mateusza.

Z Ogniskiem Muzycznym DKŚ już od 8 lat związany jest Michał Olaf Breczko. Zaprezentował Sonatę Księżycową Ludwiga von Beethovena.
– To pani Zofia zaproponowała ten repertuar. Jest dość trudny, wymagający. Prowadziliśmy dyskusje, czy przy nim zostać. Tydzień temu utwór zaczął brzmieć i dziś wybrzmiał – mówi 20-letni Michał, na co dzień student architektury, który sam komponuje muzykę.
W drugiej części sobotnich „Prezentacji” wystąpił Zespół Kameralny „Piu Vivere” oraz Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum”. 

Niedziela w kinie Ton

tańczy grupa baletowa

Z kolei w niedzielę (5.06) przenieśliśmy się do budynku kina Ton przy Rynku Kościuszki. Swoje umiejętności prezentowali tu m.in. uczestnicy Ogniska Baletowego prowadzonego przez Oksanę Prus.

Obserwuję coraz większe zainteresowanie baletem. Na zajęcia mamy kolejkę rezerwową. Balet wpływa nie tylko na prawidłową postawę ciała, ale też na rozwój umysłu i koordynację ruchową – mówi Oksana Prus.

W ognisku działa 6 grup, do których uczęszczają dzieci w wieku 6-15 lat. Pod koniec kwietnia świętowało ono swoje 30-lecie. 

W kinie Ton wystąpiły też grupy wokalne Ogniska Baletowego oraz Dziecięca Grupa Wokalna „Miniatura” prowadzone przez Justynę Wieruszewską-Biniek. Z kolei chór Squillo przypomniał repertuar lat 70. XX w., wykonując popularne utwory „Zacznij od Bacha” oraz „Batumi”. Widowiskowo wypadł występ Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”, który zaprezentował gry i zabawy XVIII wieku. 

 

Cieszy nas, że rodzice zaufali naszej instytucji, poziomowi prowadzonych zajęć, instruktorom, ale i atmosferze. Zapraszamy za rok – podsumowuje Wojciech Bokłago.

W trakcie weekendowych koncertów zaprezentowało się około 200 uczniów. To nie koniec „Prezentacji”. W środę (8.06) zajęcia podsumuje Pracownia Projektowania Graficznego (DKŚ, ul. J. Kilińskiego 13), a w piątek (10.06) Pracownia Plastyczna DKŚ (ul. I. Malmeda 17).

Początek wydarzeń o godz. 17.00, wstęp jest wolny.

źródło; Dom Kultury „Śródmieście”

fot. Tomasz Pienicki

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok