W minioną sobotę  (30.09.2017) w  Klubie  Zenit na Osiedlu Piasta w Białymstoku,  rozbrzmiewała muzyka Pacyfiku.  A wszystko za sprawą zespołów tanecznych działających w ramach Akademii  +50.

Wystąpiły zespoły: „Paso Flamenco”  i „Rosa Tardia”  pod kierunkiem  Doroty Frasunkiewicz;  Sen Hawajów pod kierunkiem Magdaleny Samojlik   oraz  Zespół instrumentalny „Sweet Hilo Night”.

Wykonywane utwory były przeplatane opowieściami obu pań o historii prezentowanej muzyki.  I tak, muzyka hawajska ma prostą melodię i rytm, zawiera  dużą ekspresję taneczną.

Pieśń hawajska towarzyszyła rytuałom  świątynnym, polegała głownie na wypowiadaniu słów czy fraz, w formie recytacji.  Akompaniują  jej zwykle bębny i grzechotki. Pieśń  na Hawajach miała  bardzo wielkie znaczenie, ze względu na brak języka pisanego. Wiedza była przekazywana w formie pieśni. Najbardziej popularnym instrumentem jest ukulele, zwane inaczej „skaczącą pchłą”. Kształtem przypomina niewielką gitarę.

Muzyka hiszpańska była kształtowana przez różne wpływy kulturowe,  arabskie, żydowskie   i cygańskie. Dopiero pod koniec  XIX wieku muzycy hiszpańscy podjęli próbę wskrzeszenia  tradycyjnej  narodowej opery. Flamenco – to zjawisko kulturowe związane z folklorem andaluzyjskich cyganów, obejmujące muzykę, śpiew i taniec, ale także strój i zachowanie.  Taniec flamenco jest niezwykle ekspresyjny. Za pomocą wielu figur choreograficznych, mimiki, gestów, ruchy ramion, dłoni, palców, silnego akcentowania rytmu przez uderzanie butów o podłogę tancerz wyraża swoje emocje. Śpiew flamenco to krzyk człowieka wydobywający się z głębi  jego duszy. Były to pieśni ludzi najbardziej pokrzywdzonych przez los.

Taneczna muzyka, ładne stroje i tańce wykonane przez nasze koleżanki z Akademii +50 przyciągnęły  do klubu osiedlowego  sporo widzów.  Pokaz zakończył wspólny taniec wszystkich zespołów z publicznością.

W sobotę, 7 października, Klub Zenit w Białymstoku, ul. Mieszka I 16, zaprasza, o godz. 17:00,  na koncert  z cyklu „Klubowe spotkania z muzyką”,  dedykowany seniorom pt. „Gorące rytmy”, w wykonaniu Aclassico Trio, składające się z  filharmoników  OiFP w Białymstoku. Wstęp wolny. Najdogodniejszy dojazd autobusami 5 i 8 (przystanek: ul Mieszka I – Apteka).

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora