Na tegoroczny Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, który odbył się 12 maja 2019, zjechało do Zbójnej około stu uczestników z obszaru dawnego województwa łomżyńskiego tj. z Łomży, Kolna, Grajewa, Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Goniądza.

Celem przeglądu była popularyzacja tradycyjnego ludowego muzykowania, śpiewu, gwary i tańca. Przekazywanie piękna folkloru kurpiowskiego młodszemu pokoleniu a także integracja pokoleń. W przeglądzie brały udział dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy. Cały przekrój wiekowy. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności w siedmiu kategoriach:

– kapele ludowe, w skład których wchodzą tradycyjne instrumenty.
– soliści instrumentaliści / harmonia pedałowa, skrzypce, harmonia guzikowa, półtonowa,  fujarki i ligawki, bębenek obręczowy/
– zespoły śpiewacze, bez akompaniamentu
– śpiewacy, bez akompaniamentu
– pary taneczne wykonujące tańce kurpiowski
– gawędziarze ludowi prezentujący tak zwane gadki kurpiowskie
– zespoły folklorystyczne.

Zgłaszając zespół do konkursu należało zwrócić uwagę na odpowiedni dobór repertuaru zaczerpnięty z autentycznego folkloru oraz zachowanie tradycji regionalnej. Właściwy dobór zestawu instrumentów, prawidłowe odtworzenie melodii i układów tanecznych, poprawną gwarę, odpowiednie stroje i rekwizyty.

Na Kiermaszu Sztuki Ludowej można było podziwiać prace rękodzielnicze twórców ludowych a także obserwować jak powstają te piękne rzeczy. Kowal, plecionkarz i rzeźbiarz na oczach widzów tworzyli swoje prace. Było kolorowo, wesoło i gwarno. Pogoda też dopisała.

Zespół „Maryna” z Klubu Seniora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży wystąpił w kategorii Zespoły Folklorystyczne i zajął III miejsce. Ten dyplom jest potwierdzeniem zaangażowania członków zespołu, którzy systematycznie spotykają się na próbach. Z upodobaniem propagujemy folklor kurpiowski i pracujemy nad doskonaleniem umiejętności. Ćwiczymy śpiewanie gwarą pieśni kurpiowskich i opanowanie jej na pamięć. Docenienie naszej pracy i starań przez jury przeglądu utwierdza mnie w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. W swoim repertuarze mamy różne programy, które przedstawiamy w zależności od potrzeb.

Występujemy dosyć często na różnych imprezach w klubie i poza nim. Cieszymy się, że możemy rozwijać się artystycznie a jednocześnie nieść radość innym. Seniorzy z zespołu uwierzyli w swoje możliwości a występując czują się zauważeni, spełnieni, potrzebni i czerpią z tego radość.

Niedawno z mojej inicjatywy powstał Zespół Tańca Ludowego. Na zajęciach będę uczyła tańców z różnych regionów Polski. Obecnie ćwiczymy kujawiaka i próbujemy opanować taniec kurpiowski „Stara baba”. Jeszcze trochę i z pewnością pokażemy oba tańce klubowiczom. W międzyczasie prowadzę ćwiczenia rytmiczne i umuzykalniające, aby tancerze doskonalili swoją muzykalność i lekkość poruszania się.

W naszych najbliższych planach weźmiemy udział w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez jedną z parafii łomżyńskich oraz w uroczystości z okazji Dnia Matki w naszym klubie. Ciągle stajemy przed nowymi wyzwaniami, stale jesteśmy zajęci, żyjemy aktywnie – i o to chodzi!

Foto: ROK Łomża

Danuta Waśko
Podlaska Redakcja Seniora Łomża