budynek Książnicy

Spotkanie dla dzieci z Jolantą Reisch-Klose

23 listopada o godz. 18.00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój profil na Facebooku, gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Jolantą Reisch-Klose pt. „Snuj się snuj bajeczko”. Spotkanie skierowane jest głównie do dzieci.

Jolanta Reisch-Klose – dziennikarka prasowa i radiowa, tłumaczka, laureatka ogólnopolskich nagród branżowych, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Długoletnia redaktorka Polskiego Radia Opole. Publikowała w prasie ogólnopolskiej (Polska The Times), lokalnej (Nowa Trybuna Opolska) oraz w polskojęzycznej m.in. w Wielkiej Brytanii (Polish Express, Goniec Polski, Link – Polska). Inicjatorka bielskich Biznesowych Spotkań Śniadaniowych. Działaczka organizacji pozarządowych (Fundacja Lunita, Stowarzyszenie Wolna Szkoła Waldorfska).

Spotkanie jest realizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, współfinansowane przez Instytut Książki.

Prelekcja w ramach cyklu „Przystanek Historia”

24 listopada 2020 r. o godz. 17:00 Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku wraz Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na spotkanie w ramach cyklu „Przystanek Historia”.

Będzie to prelekcja Patrycji Leszczyńskiej – pracownika białostockiego oddziału IPN, pt. „Losy tułaczy w obozach na Bliskim Wschodzie, Afryce i Indiach 1942-1945” opublikowana na fanpage’u Książnicy Podlaskiej: tutaj

​Wystąpienie będzie dotyczyć losów polskich dzieci, które wiosną i latem 1942 roku zostały ewakuowane z ZSRS do Iranu, a następnie do obozów m.in na terenie Indii, Południowej Afryki i na Bliski Wschód, gdzie mogły doczekać końca wojny.

źródło: IPN Oddział w Białymstoku

Środa literacka on-line z Janiną Osewską

25 listopada 2020 r. o godz. 17:00 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na swój fanpage na Facebooku , gdzie odbędzie się spotkanie on-line z Janiną Osewską.

Janina Osewska – poetka, fotograf, pedagog, animatorka życia literackiego, regionoznawca. Urodziła się i mieszka w Augustowie. Opublikowała tomiki: W stronę ciszy (2003), Do czasu przyszłego (2007), Tamto (2015), Niebieska chwila (2017) oraz Jaśnienia (2020). Jej wiersze były tłumaczone na język: angielski, niemiecki, ukraiński, litewski, czeski, mongolski. Publikowała m. in. w „Toposie”, „Borussii”, „Wiadomościach Literackich”, „Azurii” (Australia), tygodniku kulturalnym „Šiaurės Atėnai” (Litwa), tygodniku „Literatūra ir menas” (Litwa), piśmie internetowym „STOS” (Ukraina), „Dzienniku Polonii w Kanadzie” (Kanada), w „Poems of the World” (USA), „World Poetry 2017” (Mongolia) oraz w antologiach i almanachach w Polsce i za granicą.

Była laureatką międzynarodowego konkursu poezji w USA (2004, 2006) oraz finalistką Strokestown International Poetry Prize w Irlandii (2015). Jej tom Niebieska chwila był nominowany do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ w kategorii ORFEUSZ MAZURSKI. Uhonorowana nagrodą okolicznościową przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z okazji 20-lecia pracy twórczej oraz nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za całokształt dokonań, a szczególnie za sukcesy międzynarodowe w dziedzinie poezji. 

Wydała autorski album fotografii „Okruchy” (2011), który otrzymał nominację do tytułu „Najpiękniejsza książka roku 2011” w 52. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do Athens Photo Festival (2015). Uczestniczyła w zbiorowych wystawach fotografii i miała ponad 20 wystaw indywidualnych. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana.

Wydarzenie realizowane w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, współfinansowane przez Instytut Książki.

Ponadto w każdy poniedziałek i czwartek o godz. 10:00 na Facebooku Książnicy Podlaskiej pojawiają się różne formy „Zabaw literackich”, serwowanych przez satyryka i pisarza Krzysztofa Szubzdę. 

(źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku)

oprac. Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok