Laureatem XXIII edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego został ks. prof. Jerzy Szymik, kapłan Archidiecezji Katowickiej, teolog i poeta, stały współpracownik „Gościa Niedzielnego”, profesor nauk teologicznych, wykładający teologię dogmatyczną. Autor 60 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych. Laureat wielu nagród naukowych i dziennikarskich, odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Uroczystość wręczenia nagrody przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Caritas Christiana”, Oddział Okręgowy w Białymstoku, odbyła się w Książnicy Podlaskiej  25 listopada br.

Kapituła nagrody pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa dr hab. Henryka Ciereszko, uzasadniając wybór ks. prof. Jerzego Szymika, stwierdziła: „Twórca znakomicie łączy kompetencje teologa i literaturoznawcy, poeta i publicysta uwiarygodniający chrześcijańskie przesłanie o Miłości, która jest ponad wszystko”.

Laudację o twórczości laureata wygłosił dr hab. Dariusz Kulesza, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Stwierdził, że fundamentem twórczości laureata są: „…prawda, powołanie kapłańskie i śląskie pochodzenie. Postawił tezę, że boimy się prawdy, bo jeśli ona jest, to wymaga od nas przemiany życia. Nie możemy tak żyć jakby jej nie było. Zgłębiając wiersz <Emanuel> , wyraził przekonanie, że poezja ks. prof. Jerzego Szymika dotyka tragizmu ludzkiej egzystencji i instaluje ją w Niebie.

Laureat bardzo wdzięczny i wzruszony, podziękował członkom Kapituły wręczającej mu order. Żartując powiedział –  „chociaż jestem zahartowany w wystąpieniach publicznych, to w tak podniosłej uroczystości z sobą jako bohaterem nie brałem udziału jeszcze nigdy”.

Następnie zaprezentował kilka swoich wierszy, z tomiku „25 wierszy niezapomnianych, w wyborze czytelników” oraz z najnowszego „Dobre wino”. W interpretacji poety zyskały właściwy sens i nabrały nowego znaczenia.

Uroczystość uświetnił Piotr Kurstak z Akademickiej Scholi ADONAI, działającej przy Archikatedrze Białostockiej, wykonując aranżacje (w tym jazzowe) pieśni Franciszka Karpińskiego.

Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Białymstoku od 1995r. Jej laureatami zostają osoby, których twórczość wyrasta z nurtu chrześcijańskiego. W poprzednich edycjach uhonorowani zostali m.in.: ks. Jan Twardowski, Ernest Bryl, Waldemar Smaszcz, Jan Leończuk, prof. Anna Świderkówna, Edward Redliński, Wojciech Wencel, prof. Wojciech Ligęza, Wiesław Myśliwski.

Celem nagrody jest pogłębianie i rozpowszechnianie literatury w wymiarze chrześcijańskim.

Miłość III

kochać tak
jak się całuje chleb
na klęcząco
i w świętym milczeniu

być tak
jak bywa Bóg
zawsze cały
i jakby trochę w cieniu

dawać tak
że już nic nie
zostaje
a jest się bogatym
po brzegi

żyć tak
że już bardziej
nie można

 

 Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok