Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, Andrzej Kalinowski i Wiesław Wróbel zostali laureatami 26. Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku za 2018 rok. Wręczenie nagród odbyło się w niedzielę 23 czerwca 2019 r.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artystycznej, organizatorskiej i ochrony dziedzictwa.

Do nagrody artystycznej za 2018 rok zgłoszono 19 kandydatów. Uwzględniając opinię kapituły Prezydent Miasta Białegostoku przyznał nagrodę artystyczną za 2018 rok:

Adamowi Woronowiczowi – za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie filmu i teatru,

Fundacji Teatr PAPAHEMA – za dotychczasowe dokonania artystyczne w dziedzinie teatru ze szczególnym uwzględnieniem spektaklu „Proces. Rekonstrukcja”,

Andrzejowi Kalinowskiemu – za organizację Festiwalu Literackiego „Na pograniczu kultur”,

Wiesławowi Wróblowi – za całokształt dotychczasowej działalności na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego.

Wręczenie nagrody odbyło się w Białostockim Ośrodku Kultury, kinie Forum, podczas koncertu zorganizowanego z okazji Dni Miasta Białegostoku. Prezydent Miasta Tadeusz Truskolaski serdecznie pogratulował wszystkim laureatom, życząc dalszej twórczej pracy.

Adam Woronowicz nie był obecny podczas gali, ale przemówił do nas z ekranu. 

„Białystok to dla mnie szczególne miejsce, bo tu się wszystko zaczęło, stąd wypłynąłem na szerokie wody. Kiedy w 1993 roku rozpocząłem studia, nie przypuszczałem, że w domu i w moim mieście będę tylko gościem. Nigdy się nie wstydziłem tego, że jestem z Białegostoku. Zawsze podkreślałem tę wielokulturowość naszego miasta, to jak się rozwija i myślę, że tak będzie do końca. To miasto wyjątkowych ludzi”.

Mateusz Trzmiel z Teatru Papahema, mówił – 

„Cieszy nas współpraca z Białymstokiem. Kochamy to miasto mimo, że tylko dwoje z nas stąd pochodzi”. „Naszemu Festiwalowi Literackiemu „Na pograniczu kultur” towarzyszą targi książki, bo to najlepszy schemat, jak w przypadku krakowskich targów książki i festiwalu Conrada o którym już mówi Europa” – kontynuował Andrzej Kalinowski, pomysłodawca festiwalu. „Mam nadzieję, że o nas też zacznie mówić Europa. Myślę, że w przyszłym roku w kwietniu, przygotujemy tyle warsztatów i różnych przyjemności związanych z literaturą, że wszyscy będziemy się fajnie bawili”.

„Ta nagroda jest taką koroną, która powinna wieńczyć dzieło, ale nie spoczywam na laurach, chcę pracować dalej” –

mówił następny laureat, Wiesław Wróbel.

„Wielokrotnie już chciałem zrezygnować, mówiąc sobie że życia mi na to wszystko nie starczy, słuchając teraz o moich dokonaniach deklaruję że to nie koniec. Na co dzień spotykam się z uznaniem mojej pracy, dostaję maile z Toronto, Tokio czy Singapuru, maile od białostoczan pamiętających swoje korzenie, i że dzięki mojej pracy je poznają i sobie przypominają. Wszyscy jesteśmy białostoczanami i cieszę się, że dzięki mnie ta półka z książkami o Białymstoku mogła urosnąć i jeszcze urośnie”.

Uroczystość zakończył koncert znanej piosenkarki Anny Jurksztowicz.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

 

Maria Beręsewicz
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok