Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na  dwa wydarzenia kulturalne: warsztaty  tańca ludowego z zespołem „Kranka Franka” oraz piknik etnograficzny dla grup zorganizowanych.

Piknik 2021-plakat

 

CO ZA TANIEC, OJRA, OJRA! 

Polki, mazurki, oberki, walczyki. Pod chmurką. W otoczeniu wiejskich chałup i świeżej, wiosennej zieleni. To propozycja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na najbliższą majową niedzielę dla wszystkich miłośników folkloru. Przyjedzie grający muzykę tradycyjną zespół „Kanka Franka” i poprowadzi warsztaty tańca tradycyjnego.

„Kanka Franka” to zespół jedyny w swoim rodzaju, dwuosobowy, tworzony przez pochodzące z Suwalszczyzny miłośniczki muzyki tradycyjnej: śpiewającą i grającą na harmonii pedałowej, skrzypcach, bębenku oraz basach Małgorzatę Makowską oraz śpiewającą, grającą na bębnie obręczowym Magdalenę Balewicz.
Ten folkowy tandem z powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą, a warsztaty tańców ludowych i potańcówki „w dawnym stylu” to jedna z jego specjalności. Skąd nazwa? Od imienia mistrza, pod okiem którego młode artystki uczyły się muzyki tradycyjnej i od którego zaczerpnęły większość swojego repertuaru. Zmarły trzy lata temu Franciszek Racis (rocznik 1922)  był jednym z ostatnich suwalskich muzykantów. Grał na skrzypcach, śpiewał, tańczył. Repertuar zespołów, które współtworzył (było ich kilka) wzbogacił o melodie, które pamiętał z młodości.
Jednym z tańców, które można będzie poznać na warsztatach będzie ojra. Taniec ten, w okresie międzywojennym, z miasta przywędrował na wieś. Jest, tak jak galopka czy przysiadana, rodzajem polki, znanej nie tylko w północno-wschodniej Polsce, ale też na Litwie i Białorusi.  Ma też swoją przyśpiewkę: „Co za taniec ojra, ojra! Gdzie ta dzioucha strojna, strojna”.

Warsztaty z kapelą „Kanka Franka” rozpoczną się 23 maja o godz. 12.30 w pobliżu chałupy z Grzybowszczyzny. Żeby wziąć w nich udział, trzeba się wcześniej zapisać. Cena – 20 złotych od osoby.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 509 336 816 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, e-mail: edukacja@pmkl.pl.

PODRÓŻE SPRZED LAT 

Chcecie przejechać się bryczką zaprzężoną w konia, dowiedzieć się, jak dawniej podróżowano i zobaczyć na własne oczy kowala przy pracy? Przyjedźcie do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na nasz doroczny piknik etnograficzny.. 

 „Jak dawniej podróżowano” to tytuł tegorocznego pikniku i z tym tematem związane są wszystkie wątki zaplanowanych zajęć. Doskonałym wstępem do pozostałych atrakcji będzie zwiedzanie jednej z wystaw stałych na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, zatytułowanej „Środki transportu wiejskiego”. We wnętrzu zabytkowej stodoły można oglądać pojazdy takie jak: wozy, sanie oraz bryczki, używane przez mieszkańców Białostocczyzny pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku, pojazdy służące zarówno do podróżowania, jak też przewożenia towarów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się co to takiego samorodny włók krokwiowy, do czego służyły tzw. zajdki i jakimi środkami transportu zamożni gospodarze jeździli do kościoła czy na targ.
Większość używanych przed laty pojazdów poruszała się dzięki sile zwierząt pociągowych, dlatego jednym z zawodów, bez których trudno byłoby się wówczas obejść jest kowalstwo. Wśród licznych, niezbędnych do pracy w gospodarstwie przedmiotów, które kowal wykonywał w swoim warsztacie były podkowy, mające chronić końskie kopyta przed nadmiernym ścieraniem się.
Jak wygląda praca kowala? 

Franciszek Lulewicz z Zabłudowa, którego zaprosiliśmy do przeprowadzenia pokazów, pracuje w tym zawodzie od lat.  Na czas zajęć uruchomimy naszą zabytkową kuźnię, przeniesioną do skansenu z Gródka, by uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska, jak, krok po kroku, z kawałka żelaza rozgrzanego nad paleniskiem powstają narzędzia o różnych, często wyszukanych kształtach.
W trakcie pikniku można będzie nie tylko dowiedzieć się, ale też poczuć, jak dawniej podróżowano. Jedną z atrakcji będzie przejażdżka po skansenie bryczką zaprzężoną w konia.
Żeby nie było tak łatwo – uczestnicy też będą się musieli wykazać. Przydadzą im się do tego dokładność, cierpliwość i zdolności manualne. Z gotowych, drewnianych elementów, trzeba będzie samodzielnie zbudować miniaturę wiejskiego wozu.

Od 24 do 28 maja 2021 r. zapraszamy grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Zapisy prowadzimy telefonicznie (509 336 816) lub e-mailowo (edukacja@pmkl.pl). 

Cena zajęć – 19 zł/os.

(źródło: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej)

zredagowała: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok