10.06.2018 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2018, w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.  Zespół „Maryna” został zakwalifikowany na ten konkurs przez jury Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, który odbył się 13 maja w Zbójnej  – zajął tam II miejsce w kategorii Zespoły Folklorystyczne.

10 czerwca otrzymaliśmy WYRÓŻNIENIE w swojej kategorii, co uważam za ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że znaleźliśmy się w szacownym gronie zespołów wywodzących się z „dziada, pradziada” z Kurpii. Wspomnę, że konkurencja była ogromna, bo zespołów było dużo.
Tym bardziej cieszy nas fakt, że zostaliśmy zauważeni przez jury konkursu. Oto lista zespołów, z którymi mieliśmy zaszczyt być w kategorii: Zespoły Folklorystyczne: Zespół Pieśni i Tańca”Kurpie Białe” z Golądkowa, Zespół „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych, Zespół „Pniaki i krzaki” z Lelisa, Zespół „Nowe latko” z Lelisa, Zespół „Łysoziańskie nuty” z Łysych,”Turoślanie” z Turośli. To wszystko miejscowości leżące na Kurpiach.
Jury obradowało  w składzie:
Prof.dr.hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego,
Anna Borucka- Szotkowska, członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia,
Teresa Pardo – członek jury, florysta specjalista ds. folkloru kurpiowskiego. Jury miało bardzo dużo pracy, bo zespołów dużo i kategorii kilka.
Na początku sierpnia „Maryna” wyjeżdża do Węgorzewa na Międzynarodowy Jarmark Kultury Ludowej, gdzie będzie prezentowała program kurpiowski i zarazem propagowała naszą piękną Łomżę. Przed nami wytężona praca aby wypaść jak najlepiej. Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogłoby być lepiej !
(Foto: Halina Czartoryska, Regina Grzymek)
                                                                                                                                                     Danuta Waśko
                                                                                                                     Podlaska Redakcja Seniora  Łomża