Rajstopy to jedne z tych elementów damskiej garderoby, których tak naprawdę nie może zabraknąć na wyposażeniu każdej kobiecej szafy i to niezależnie od wieku. Ze względu na mnogość dostępnych na rynku rodzajów i modeli, ich odpowiedni wybór dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Jednak od lat największą popularnością cieszą się zarówno rajstopy gładkie, jak i te ponadczasowe, a zarazem także niezwykle seksowne kabaretki.

Rajstopy to produkty, które ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie doskonale sprawdzają się do noszenia zarówno na co dzień, jak i od święta. Mnogość dostępnych na rynku fasonów i modeli pozwala na znalezienie odpowiedniego rodzaju rajstop, który wpisze się w konkretne potrzeby każdej kobiety, niezależnie od poszukiwanego przez nią rozmiaru, koloru, czy też okazji i stylizacji, w której chce je wykorzystać. W końcu należy pamiętać, że omawiane produkty występują w różnych grubościach, przez co można je nosić nie tylko do sukienek lub spódnic, ale także warto jest po nie sięgnąć w nieco chłodniejsze dni, ubierając je tym samym pod spodnie. W ten sposób zadbamy o dodatkową warstwę grzejącą. Nic więc dziwnego, że rajstopy stanowią jeden z niezbędnych elementów garderoby, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej kobiecej szafy.

Podział rajstop ze względu na grubość

Jednym z podstawowych kryteriów, dzięki któremu możliwe jest wyodrębnienie podstawowych rodzajów rajstop, jest ich grubość. Wspomniana wartość określana jest symbolem DEN, oznaczającym gęstość splotu włókiem. Do najpopularniejszych grubości rajstop, z którymi mamy do czynienia na rynku możemy zaliczyć:

– 10-15 den – są to bardzo cienkie produkty, które ze względu na to, że mocno prześwitują, najlepiej sprawdzają się na lato jako dodatek do sukienek w ciepłe dni.
– 20-30 den – w tej kategorii znajdziemy cienkie, półprzezroczyste rajstopy, które będą doskonałym rozwiązaniem w przypadku nieco chłodniejszych, letnich dni. Z powodzeniem można również po nie sięgnąć w momencie, gdy zależy nam na wyrównaniu kolorytu skóry.

– 40 den – to grubsze, lekko kryjące produkty, które świetnie sprawdzą się wiosną i jesienią.
– 60 den – w tym przypadku mamy do czynienia z grubymi, kryjącymi rajstopami o mocnym kolorze, które praktycznie nie prześwitują i są doskonałym wyborem na jesień i zimę.
– 100 – 120 den – to rajstopy bardzo grube, nieprześwitujące, zapewniające wysoki komfort
cieplny, idealne na zimę.

Podział rajstop ze względu na kolory i wzory

Kolejnym bardzo często stosowanym kryterium, pozwalającym na wyodrębnienie rodzajów rajstop, jest ich podział ze względu na kolory i wzory, w którym to mamy do czynienia z takimi produktami jak:
– Kabaretki – są to rajstopy o różnej wielkości oczek, które mogą przypominać wyglądem siateczkę o cieńszym lub grubszym splocie.
– Rajstopy koronkowe – to jedna z bardziej kobiecych i zmysłowych propozycji, którą najlepiej jest łączyć z mało wzorzystymi ubraniami, co pozwoli na uniknięcie stworzenia zbyt przytłaczającej stylizacji.
– Rajstopy klasyczne – to tzw. must have w każdej kobiecej garderobie, mowa o gładkich, eleganckich i uniwersalnych rajstopach, które występują w neutralnych odcieniach.
– Rajstopy funkcyjne – to modele produktów, które mają za zadanie lekkie skorygowanie sylwetki poprzez wyszczuplenie, uwypuklenie, podniesienie, spłaszczenie lub ukrycie/zamaskowanie niedoskonałości.