Lubimy srebrny kolor! Dlatego trzy lata temu postanowiliśmy zachęcić wszystkich piszących seniorów do udziału w konkursie na wiersz lub prozę, który nazwaliśmy SREBRO NIE ZŁOTO. Chcieliśmy, i cały czas chcemy odnaleźć, literackie talenty i zaprezentować „srebrną” twórczość seniorów na naszym portalu senior.bialystok.pl a teraz już nowym portalu o większym zasięgu: podlaskisenior.pl.

Jesteśmy zaskoczeni zasięgiem naszego konkursu, w pierwszych dwóch edycjach nadsyłano prace głównie  z Białegostoku i województwa podlaskiego.  Do III edycji konkursu do tej pory  swoje prace poetyckie i prozatorskie przesłali seniorzy-literaci z następujących miejscowości: Dąbrowa Białostocka, Białystok, Ełk, Warszawa, Dobrzyniewo Duże, Łomża, Szprotawa, Lwówek Śląski, Kielce, Szprotawa, Liepaja, Łatwija, Rajgród, Kraków.  89,5% wszystkich zgłoszeń pochodzi od autorów spoza Białegostoku.

Do tej pory (4.09.2017) wpłynęło 30 prac konkursowych, w których przeważają wiersze, ale jest też 6 opowiadań i 2 bajki dla dzieci. Co ciekawe prawie co trzeci autor to mężczyzna, co nas bardzo cieszy, bo w wielu wydarzeniach z udziałem osób starszych najczęściej dominują panie. Okazuje się, że twórczość literacka aktywizuje również panów.

Jest jeszcze sporo czasu, aby zdecydować się na udział w konkursie, napisać coś nowego albo wyjąć z szuflady niepublikowany do tej pory utwór.

Na utwory w wersji elektronicznej w plikach  tekstowych TXT (z wyłączeniem pików PDF i skanów) czekamy do 6 października 2017 r. pod adresem: redakcjaseniora.konkurs@gmail.com

Rozwijamy się cały czas i zwiększamy zasięg; dotychczasowa Redakcja Senior Białystok stała się częścią Podlaskiej Redakcji Seniora. Tym samym regulamin oraz karta zgłoszeniowa do konkursu dostępne są na senior.bialystok.pl oraz podlaskisenior.pl w dziale „Srebro nie Złoto”.

Regulamin: – tutaj

Karta zgłoszeniowa – do pobrania

Wyboru Laureatów III edycji SREBRO NIE ZŁOTO dokona Kapituła Konkursowa w składzie: przewodnicząca Dorota Sokołowska (Polskie Radio Białystok), Grzegorz Dąbrowski i Dominik Sołowiej (Książnica Podlaska), Bożena Bednarek (Stowarzyszenie Szukamy Polski)  sekretarz Jolanta Falkowska (Redakcja Senior Białystok i Podlaska Redakcja Seniora)

Uroczysta Gala z ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród laureatom  zaplanowana jest na 24 listopada o godz.13.00  w Książnicy Podlaskiej. Każdy z uczestników gali otrzyma tomik poetycki z antologią utworów laureatów dwóch pierwszych edycji konkursu SREBRO NIE ZŁOTO. Już dziś zapraszamy wszystkich seniorów zainteresowanych literaturą piękną na tę uroczystość. Wstęp wolny.

Organizatorem III edycji konkursu SREBRO NIE ZŁOTO jest Redakcja Senior Białystok oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski, współorganizatorami są: Stowarzyszenie Akademia plus 50, Książnica Podlaska i. Ł. Górnickiego oraz Polskie Radio Białystok. Realizacja Konkursu jest możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Województwa Podlaskiego.

 

Bożena Bednarek i Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok