Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zapraszają 11 listopada 2022 r. o godz. 12:00 do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego na białostockim Rynku Kościuszki, przed wejściem do Muzeum Podlaskiego.

budynek Ratuszu

Pokażmy, że w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – poprzez wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego!

„Niepodległa do Hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy przenieść tę nową tradycję na kolejne stulecie i dać wszystkim możliwość zaśpiewania hymnu wspólnie
z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami, wszystkimi Polakami. Uczcijmy najważniejsze święto
i wyślijmy w świat sygnał, że potrafimy zjednoczyć się w tak wyjątkowym dniu dla naszej Ojczyzny! Przyłącz się do akcji i wspólnie z nami zaśpiewaj hymn!

NIEPODLEGŁA DO HYMNU!
11 listopada 2022 r., godz. 12.00
Informacje i zapisy: tel. 509 336 841.

MALI PATRIOCI 

na stole widoczne są ręce kobiece,obok leżą nożyczki i wykonane biało czerwone kokardy

Zapraszamy wszystkich Małych Patriotów na zajęcia do białostockiego Ratusza. W trakcie spotkania przyjrzymy się bliżej polskim symbolom narodowym. Porozmawiamy
o patriotyzmie. Czy dzieci będą znały i rozumiały to trudne słowo? Wspólnie przemierzymy muzealne sale, by zobaczyć, w jaki sposób malarze przedstawiali Polskę w swoich obrazach.  W trakcie spotkania uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby. 

11 listopada 2022 r., godz. 11.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami

PATRIOTYCZNIE Z MALARSTWEM
Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

ręka wybierająca z koszyczka biało-czerwone kokardy

Obchodzimy dziś radosne święto. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Galeria Malarstwa Polskiego w białostockim Ratuszu prezentuje wiele prac powstałych podczas tego trudnego okresu w historii naszej ojczyzny. Jakie tematy odnajdziemy w malarstwie? Na co chcieli zwrócić uwagę malarze? W jaki sposób ukazywali ojczyznę, za którą bardzo tęsknili? W trakcie spotkania porozmawiamy o przejawach patriotyzmu dawniej i dziś. W części warsztatowej zajęć uczestnicy wykonają biało-czerwone kokardy narodowe oraz pamiątkowe torby.

11 listopada 2022 r., godz. 14.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami
Informacje i zapisy: tel. 85 740 77 38, kom. 516 141 960

Symbole Niepodległej

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, ul. Mickiewicza 45
Zapraszamy na zajęcia, które przybliżą świat symboli, bliski sercom wszystkich Polaków. Na zajęciach zostaną wykonane prace plastyczne przedstawiające symbole związane z Rzeczpospolitą.

11 listopada 2022 r., godz. 10.00, zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 5-6 lat

Patriotyczny spacer po Galerii Wielkich Polaków
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 37

11 listopada 2022 r., godz. 11.00

 popiersie głowy

Zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W trakcie spaceru odbiorcy będą mogli poznać historię  najcenniejszych rzeźb w wymiarze artystycznym, historycznym i narodowym. Wśród nich znajdziemy portrety znanych Polaków: Romualda Traugutta, przywódcy Powstania Styczniowego, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pierwszego Premiera Rzeczypospolitej odrodzonej i legionistów, którym tak wiele zawdzięczamy w długiej walce o odzyskanie  niepodległości i wielu innych. 

Oferta skierowana do wszystkich grup wiekowych.

Bilety w cenie wstępu do Muzeum. Informacje pod numerem tel. 509 336 862.

źródło i fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku

zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok