Stowarzyszenie Szukamy Polski z przedstawicielkami Podlaskiej Redakcji Seniora oraz partnerami z Portugalii i Bułgarii realizuje międzynarodowy projekt „Silver Civic Education” w ramach Programu ERASMUS+. 6 naszych redaktorek  spotkało się w Sofii z grupą 6 seniorów z Bułgarii i 6 z Portugalii.

 

Każda z międzynarodowych ekip – po przeszkoleniu- miała za zadanie przeprowadzić ankietę potrzeb edukacyjnych wśród seniorów ze swojego otoczenia i podzielić się refleksjami z kolegami z innych krajów. Nad przygotowaniem ankiety i jakością przeprowadzonych badań czuwała socjolog dr Emilia Kramkowska, która również była obecna w Sofii i pomoże nam w opracowaniu wniosków z ankiet.


Pierwszy dzień był przeznaczony na podróż, drugi dzień naszego pobytu w Bułgarii ( 20 marca 2018) zaczął się od zaskoczenia. Rano nie mogłyśmy uwierzyć własnym oczom. Na dachach, drzewach, trawnikach leżał śnieg, który niespodziewanie spadł w nocy.  Puchową kołderką okrył pączki rozkwitających śliw i forsycji.

Na wykłady szłyśmy bardzo ostrożnie, ze względu na śliskie chodniki. Grupa z Portugalii dotarła z kilku minutowym opóźnieniem. Niektórzy z nich widzieli śnieg pierwszy raz w życiu.

Drugi dzień zajęć rozpoczęliśmy od „English for seniors”, który prowadziła Virginia Velkova. Przypomnieliśmy sobie angielski alfabet. Literowaliśmy swoje imiona, nazwiska. Śpiewaliśmy alfabet.

Następnie przyszła kolej na liczebniki (główne i porządkowe). Liczyliśmy do „stu”, wymienialiśmy numery swoich pokoi, telefonów. Potem wypisaliśmy na tablicy poszczególne dni tygodnia, w języku angielskim, polskim, bułgarskim i portugalskim. Każda grupa odczytała nazwy we wszystkich językach.

Virginia zaprezentowała nam w Internecie podstawowy kurs języka angielskiego z którego możemy korzystać, bezpłatnie. Słuchając poprawnej wymowy poszczególnych wyrazów mogliśmy korygować swoją wymowę.

W czasie przerwy śniadaniowej Portugalczycy zrobili nam niespodziankę i zaprosili na degustację żółtego sera i czerwonego wina „Porto”. Przywieźli całe koło słodko – kremowego sera, który świetnie komponował się z półwytrawnym i półsłodkim winem.

Następna godzina zajęć poświęcona była ankietom dotyczącym potrzeb edukacyjnych osób starszych.

Portugalczycy, podobnie jak my, wypełnili już 140 ankiet. Dzieliliśmy się uwagami na temat wypełniania ich przez seniorów.

Fernando z Portugali powiedział, że ankiety te rozprowadzał wśród swoich znajomych, nie informując jak je wypełniać i czemu one mają służyć. Dlatego potem często zadawano mu pytania, po co są te ankiety i czy warto je wypełniać. Stwierdził, że im osoba bardziej wykształcona, tym więcej miała pytań i zastrzeżeń do ankiety.

Krystyna Cylwik stwierdziła, że nie miała takich problemów, bo od razu na wstępie informowała czemu ma służyć ta ankieta i jak ją wypełniać. Ankietę seniorzy przyjmowali sympatycznie i ze zrozumieniem.

Maria Beręsewicz powiedziała, że ankietę tę chętniej wypełniały kobiety, ponieważ w Polsce kobiety są bardziej aktywne i chętniej uczestniczą w różnych zajęciach edukacyjnych.

Halina Wiszowata zwróciła uwagę, że wypełniający nie czytają dokładnie pytań zawartych w ankietach stąd jest sporo błędów takich jak: zaznaczanie np. większej ilości odpowiedzi w punktach, gdzie należało zaznaczyć tylko jedną lub dwie odpowiedzi, pozostawienie nie wypełnionych wierszy.

 

Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że seniorzy najczęściej chcieliby uczestniczyć w kursach  komputerowych oraz innych uczących obsługi urządzeń elektronicznych.

Po zajęciach całą grupą pojechaliśmy tramwajem na lunch do restauracji w odległej od Centrum dzielnicy. W tym samoobsługowym lokalu mogliśmy spróbować różnych bułgarskich specjałów. Kelnerzy donosili nam szaszłyki z różnych rodzajów mięsa. Posiłek był bardzo obfity i smaczny.

Gdy po obiedzie, już mieliśmy opuścić lokal nagle zerwała się ulewa z gradem, wielkości dużej fasoli. Musieliśmy ją przeczekać. Jak deszcz przestał padać spokojnie, całą grupą wróciliśmy do hotelu.

O godz. 18:00 dołączyliśmy do grupy turystów, na których przed Ministerstwem Sprawiedliwości oczekiwali miejscowi przewodnicy, wolontariusze, oprowadzający codziennie zagranicznych turystów po Sofii. Z przyjemnością zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy historii najważniejszych zabytków stolicy Bułgarii.

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja  Seniora Białystok

Wszystkich seniorów z województwa podlaskiego zapraszamy do wypełnienia prostej ankiety, wystarczy kliknąć poniżej. Wszystkie opinie Państwa weźmiemy pod uwagę. Zapraszamy.