Premiera debiutanckiej książki Natalii Lewczuk pt. „Sztuka myślenia” miała miejsce 31 marca tego roku. Autorka nie poprzestaje na tym, zapowiada ukazanie się już niebawem kolejnej książki „Sukces”. Próbuje też swoich sił w tworzeniu kreatywnej poezji będąc nagradzana w krajowych konkursach literackich.

Natalia Lewczuk o sobie:

Natalia Lewczuk z książką „Sztuka myślenia”

Nazywam się Natalia Lewczuk i mam 22 lata. Na co dzień mieszkam w Białymstoku. Pisaniem zajmuję się od 7 roku życia, lecz dopiero półtora roku temu postanowiłam spróbować swoich sił w krajowych konkursach literackich. Wygrałam kilka z nich, a za największy sukces uznaję 1 miejsce w kategorii Nagroda Publiczności w konkursie Digital Ars (jedną z nagród jest wystawienie w Muzeum Narodowym po zakończeniu trwającej obecnie 2 edycji konkursu. Będzie to podwójna wystawa, ponieważ w poprzednim roku muzeum było zamknięte ze względu na pandemię). Staram się pisać przede wszystkim kreatywnie – budując wiersze na bazie przysłów, cytatów znanych osób, ukrytych haseł czytanych pionowo, czy wspólnie z wyszukiwarką Google. Wymyśliłam również własny styl – wiersze, w których po złączeniu konkretnych słów powstają obrazki. Uważam, że poezja może być rozrywką nie mniejszą od beletrystyki. Premiera mojej debiutanckiej książki pt. „Sztuka myślenia” miała miejsce 31 marca tego roku.

Czym autorka zajmuje się poza pisaniem?

Poza pisaniem studiuję fizjoterapię na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i zawodniczo gram w tenisa ziemnego. Ze względu na dwie bardzo poważne kontuzje i dwie operacje z rzędu, miałam w ostatnich dwóch latach trochę więcej czasu wolnego. Dodatkowo, moja sytuacja skłoniła mnie do głębszej refleksji nad definicją i ceną sukcesu. Postanowiłam zostać samozwańczą dziennikarką i zrobić książkę, która byłaby odpowiedzią na to, czym jest sukces i jak go osiągnąć. Będzie ona zapisem rozmów z najróżniejszymi ludźmi – od bezdomnych po milionerów. Znajdą się w niej zarówno biznesmeni, piosenkarz, reżyserka filmów hollywoodzkich z Islandii, jak i pani pracująca na produkcji w fabryce, brukarz, czy bezdomni. Fajne jest to, że każdy z nich opowiadał mi o sukcesie ze swojej perspektywy i dzięki temu rozmowy są unikatowe. Realizując ten projekt chciałam zebrać rady na życie młodym ludziom. Staram się szanować i traktować na równi wszystkich, których spotykam. Uważam, że mogę wiele nauczyć się zarówno od osób osiągających rzeczy wielkie jak i tych, których losu wolałabym nie podzielić. Stąd też pomysł na książkę, która z jednej strony będzie bardzo komercyjna (tematyka sukcesu), a z drugiej unikatowa, bo nikt nie zrobił jeszcze czegoś z takiej perspektywy. Zazwyczaj są to po prostu rady „ludzi sukcesu”. Dodatkowo, sama jestem osobą młodą i myślę, że w tym przypadku było to moją zaletą. Z całą pewnością z tzw. „poważną dziennikarką” wielu biznesmenów nie rozmawiałoby tak naturalnie jak ze mną.

 Cele na przyszłość

Moim głównym celem na przyszłość jest oczywiście powrót do zdrowia i rywalizacji sportowej. Natomiast, jeśli chodzi o plany związane z pisaniem, to na obecną chwilę skupiam się na pracach wydawniczych związanymi z „Sukcesem”. Od razu po otrzymaniu korekty książki planuję zrobienie również tłumaczenia i równoczesne wydanie jej na rynku amerykańskim. W dalszej przyszłości nie wykluczam też książki dla dzieci, w której wszystkie wierszyki byłyby napisane moim autorskim stylem, czyli z rysowaniem („Sztuka myślenia” zawiera różne rodzaje wierszy – poważniejsze, satyryczne, z rysowaniem, akrostyki, a nawet kilka po angielsku. Chciałam, by każdy znalazł w niej coś dla siebie).
Rozwijam również moją markę osobistą i w okolicach premiery najnowszej książki planuję otwarcie sklepu internetowego z ubraniami i akcesoriami nawiązującymi do tematyki sukcesu i wartości, które znajdą się w książce.

Natalia Lewczuk
fot. Artur Sokołowski

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok