Dużo przygotowań w krótkim czasie, ale się udało. Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”, które odbyło się 9 czerwca w Bohonikach, było w Polsce organizowane po raz pierwszy.


Pogoda dopisała i już około 11.00 pokazali się pierwsi goście zagraniczni. Mimo dalekiej drogi nie zawiedli i zjawili się w komplecie. Delegacja Kardaszłar z Kaliningradu, przedstawiciele Uniwersytetu Złotego Wieku z Grodna na Białorusi, piosenkarz i zespół Efsane z Litwy.

Chwilę poczekaliśmy na burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską, ponieważ impreza dołączona była do trwających „Dni Sokółki” i zaczęliśmy świętowanie. Było w czym wybierać. Na scenie prezentowały się zespoły zagraniczne, ale też i nasze. Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy Buńczuk w pięknych strojach śpiewał, grał i tańczył.  Przedszkole nr.5 z Sokółki grupa Stokrotek pokazała wiosenną inscenizację, a potem mogła skorzystać z zabaw proponowanych przez animatora. Z bogatym repertuarem i w pięknym stylu zaprezentował się Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk. Po raz pierwszy oba „buńczuki” i zespół Efsane zaśpiewali wspólnie krymską piosenkę ze swego repertuaru „Ej Guzel Kirim”.

Swoje umiejętności pokazały też dzieci z sokólskiego klubu karate.
Po drugiej stronie sceny mogliśmy oglądać popis jeździectwa w pełnym rynsztunku w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im.13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Na licznie zgromadzoną publiczność czekały też inne atrakcje. Animatorka wyczarowywała przeróżne malowanki na rączkach i twarzach zachwyconych dzieciaczków. Tworzyła i rozdawała balonowe zwierzaczki i chętnym watę cukrową.

Dorosłych czekał trudny wybór między czterema warsztatami. Na warsztatach kulinarnych można było upiec podpłomyki i okrasić dwoma rodzajami sosów oraz sporządzić zdrową sałatkę. Obok można było spróbować sił w pracach szydełkowych. Zielska Kolonia proponowała wytwarzanie naturalnych kosmetyków.

Największym zainteresowaniem cieszył się kącik wysiewania ziół i plecenia wianków. Na chętnych czekało też sto sadzonek krzewów oraz kasza gryczana zapakowana w oryginalny woreczek z etykietą informującą o jej właściwościach zdrowotnych.
Swoje stanowiska miały też służby mundurowe: Straż Graniczna, Policja i Straż Pożarna, a funkcjonariusze chętnie udzielali informacji.

Nie zabrakło też stanowiska z lodami, które tym razem tworzyły „rower z bagażnikiem”, no i tatarskiej kuchni, którą serwował Zajazd u Mahmeda. Można też było wypić kawę, herbatę i zimną wodę z miętą i cytryną.
Tyle było atrakcji, że mogłam coś przeoczyć, ale zapraszam za rok, bo planujemy, że będzie to święto cykliczne.

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki otrzymał dofinansowanie na projekt „Navruz” z Gminy Sokółka i przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny w ramach „Działaj Lokalnie 2019”.

(foto: Katarzyna Bułkowska,)

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka