Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym „MIG-iem” serdecznie zaprasza na niezwykły spektakl pn. „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” z udziałem osób niesłyszących, inspirowany twórczością wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 13 i 14 czerwca 2019 o godz. 18:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki  – WSTĘP WOLNY (ograniczona liczba miejsc).

„Nie jestem Głuchy na Moniuszkę” to projekt edukacyjno-kulturalny, realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym MIG-iem, dofinansowany ze środków Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa”.
Partnerem zadania jest Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki.
Wsparcie w realizacji przedsięwzięcia: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Opieka medialna projektu: TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok,  portal miejski BialystokOnline.pl.
W efekcie warsztatów, prowadzonych pod okiem instruktorów – Izabeli Marii Wilczewskiej i Krzysztofa Zemło, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące oraz ich słyszący przyjaciele, powstał niezwykły pokaz finałowy pn. „Nie jestem Głuchy na Moniuszkę”, oparty nie tylko na bogatej kolekcji pieśni i ballad Stanisława Moniuszki (m.in. „Prząśniczki”, „Dziad i baba”, „Złota rybka”), ale także w oparciu o pozostałe utwory tego kompozytora. Dzieła te ukazane zostały przez niesłyszących aktorów w sposób niezwykły z wykorzystaniem języka migowego i z ogromną dawką humoru, bo też i takie właśnie były utwory, do których pisał muzykę Stanisław Moniuszko.

W ramach realizacji projektu niesłyszący uczestnicy za pomocą dobrze im znanych form ekspresji, czyli teatru formy, teatru cieni oraz śpiewu migowego, przedstawią, w jaki sposób odbierają dźwięki, zobrazują też utwory tego wybitnego kompozytora w sposób, w jaki je sami widzą i czują. Muzyka dla niesłyszących przez odczuwanie drgań i odbiór wzrokiem przeobrazi się w jakąś inną, ciekawą strukturę.

Spektakl zostanie opowiedziany „poza słowami” – językiem gestu, niewymagającym tłumaczenia, wyobraźni, emocji, dzięki czemu będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nie znających języka migowego.

Nad oprawą muzyczną całego przedsięwzięcia będą czuwali muzycy – Marcin Mickiewicz i Łukasz Prokopowicz, którzy podczas występu będą grali na żywo.

Na scenie będziemy mogli także zobaczyć Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej, który wzbogaci spektakl, wykonując kilka utworów Stanisława Moniuszki wspólnie z migającym chórem niesłyszących. Zapowiada się naprawdę niezwykle ciekawe widowisko.

Zasoby projektu dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.

Licencja dostępna pod adresem https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/

 

Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok