Ciekawe wydarzenie pod nazwą Promocja książki “Niech Raj Świetlisty Będzie [Rytuały przejścia Tatarów polskich] Pogrzeb“ zorganizowano niedawno w Sokółce.

W sobotę 20 stycznia w Sokólskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z autorkami książki“…Pogrzeb“ – Barbarą Pawlic-Miśkiewicz, Anną Mucharską i Lillą Świerblewską.

Przybliżyły one temat pochówku w religii muzułmańskiej od chwili śmierci poprzez kolejne obrzędy według obowiązujących zasad i tradycji tatarskiej. Kolejne etapy są opisane bardzo dokładnie, aby czytelnik mógł zrozumieć cel każdej czynności.

Część druga książki to fotografie dokumentujące pogrzeby od tych najstarszych po 2015 r. Temat smutny ale pokazuje tradycje polskich Tatarów i może przestanie krążyć pogłoska, że Tatarów chowają “na siedząco”, nikt nie pomyśli, że nieboszczyka przecież nie da się posadzić.

Temat cieszył się dużym zainteresowaniem, przyszli nie tylko członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i sala była zapełniona.

Po prezentacji autorki zatrudniono przy składaniu autografów i podpisywaniu indeksów studentom 60+, natomiast publiczność została zaproszona do degustacji potraw, które przygotowały sokólskie Tatarki. Były to tradycyjne potrawy szykowane na poczęstunek przy pogrzebach. Tym razem były to: syta, halwa, samsa, bułki drożdżowe i kasza ryżowa z rodzynkami i cynamonem (gotowana według specjalnego przepisu).

(zdjęcia Lila Asanowicz i Anna Andruszkiewicz)

 

 

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka