Po raz kolejny Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku włącza się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów! 18 maja muzea, galerie, domy kultury i inne placówki kulturalne w całej Polsce pozostają otwarte do późnej nocy, prezentując zwiedzającym swoją ofertę oraz zapewniając im atrakcje specjalnie przygotowane na ten szczególny, jedyny taki wieczór w roku.

 

WOAK przygotował szereg propozycji, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W siedzibie ośrodka przy Kilińskiego 8 będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych dedykowanych dla całych rodzin oraz obejrzeć wystawę malarstwa „Szeptem” Darii Ostrowskiej. Z kolei w Spodkach przy św. Rocha 14 odbędą się warsztaty tańców tradycyjnych oraz koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej. Będzie można tam także zobaczyć fragmenty przedstawienia „Mistrz i Małgorzata”, wystawę malarstwa Valentinasa Varnasa, Janisa Plivdy i Daniela Gromadzkiego oraz zrobić własnorecznie lampion.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NOCY MUZEÓW W WOAK, 18 MAJA
WOAK, UL. KILIŃSKIEGO 8

Malarstwo Darii Ostrowskiej „Szeptem” (wystawa, godz. 18.00–23.00) – seria obrazów, które powstały w wyniku inspiracji autorki ludowymi uzdrowicielkami, działającymi w rejonie Podlasia. Poprzez swoje prace autorka nie tylko nawiązuje do tradycji zakorzenionych na naszych terenach, ale niejako szeptem zabiera głos w sprawach najważniejszych dla kobiet. Zapraszamy na swobodne zwiedzanie bez przewodnika.

Trawy, zioła – techniki graficzne (warsztaty, godz. 18.00–23.00) – warsztat plastyczny w technice kalkografii dla rodzin z dziećmi. Kalkografia to bardzo prosta technika graficzna dająca spektakularne efekty. Do jej wykonania posłużymy się kwiatami i ziołami oraz zainspirujemy się pracami z wystawy Darii Ostrowskiej.

WOAK SPODKI, UL. ŚW ROCHA 14

Malarstwo Valentinasa Varnasa, Janisa Plivdy i Daniela Gromadzkiego (wystawa, godz. 18.00–23.00) – otwarcie wystawy malarstwa trzech artystów z Polski, Litwy i Łotwy uprawiających malarstwo pejzażowe. Twórcy są absolwentami wyższych uczelni artystycznych, łączy ich przyjaźń i udział w plenerach malarskich.

„Mistrz i Małgorzata” (przedstawienie, godz. 19.00–20.00) – fragmenty spektaklu w wykonaniu uczniów warsztatów teatralnych prowadzonych przez aktora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku Bernarda Banię.

Otwarte warsztaty tańców tradycyjnych (warsztaty, godz. 20.00–21.00) – uczestnicy zajęć wstępnie zapoznają się z nie stylizowanymi krokami do mazurków, oberków, kujawiaków, polek, tang, fokstrotów itp., nauczą się wirowania w parze, po kole, zabaw w trójkach.

Koncert i potańcówka z Kapelą Czarnoleską z Czarnej Białostockiej (godz. 21.00–22.00) – zabawa taneczna dla wszystkich chętnych!

Baśniowe lampiony (warsztaty, godz. 19.00–22.00) – warsztat plastyczny dla rodzin z dziećmi. Ze słoików i puszek metodą warsztatową wyczarujemy kolorowe lampiony. Wykonane prace będzie można zabrać ze sobą do domu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny! Serdecznie zapraszamy! 

(źródło i plakat: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku)

opracowanie: Lija Póljanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok