Noc Muzeów 2021 w Sokółce: 15 maja 2021 zaprasza od 10,00 do Muzeum Ziemi Sokólskiej – tak wyglądała zapowiedź Agnieszki Kozakiewicz pełniącej obowiązki dyrektora Sokólskiego Ośrodka Kultury (SOK).

Wystawa krajek w sali

 

Od 10,00 do 12,00 w SOK zorganizowano warsztaty tkackie dla dorosłych z dziećmi pt. „Krajka”. W programie znalazły się następujące tematy:

– Tradycja i znaczenia krajki w naszych domach.
– Metoda tkania prymitywnego „na nodze”.
– Wykonanie własnego pasa.

O 16.00 na fanpage’u SOK na Facebooku pojawiła się informacja o spotkaniu online z wystawą czasową „Krajka – Sokólska Tkanina Ludowa”,
Wystawa poświęcona jest tkanym wełnianym kolorowym pasom, które do dziś służą niektórym do przyozdabiania wiązanki plonów święconej na uroczystość Matki Boskiej Zielnej w kościele katolickim. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej; muzeum to posiada jedną z największych kolekcji w Polsce pasów tkanych. Jest to kolekcja pochodząca głównie z terenów Sokólszczyzny.

Z autorką wystawy i projektu „Krajka w domu i w muzeum” realizowanego przy wsparciu środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Aleksandrą Plutą, spotkamy się on-line.Od 16.05.2021 zapis filmowy znajdzie się także na kanale na You Tube SOK.

Okładka książki

Przez cały czas trwania wydarzenia (do 18.00) będą odbywać się pokazy związane z tkactwem dla osób, które tego dnia zdecydują się na wizytę w muzeum. Chętni będą mogli usiąść za dużym i małym warsztatem tkackim, wypróbować swoich sił na kołowrotku czy motaku.

Zapraszamy!.
Odwiedziłam oczywiście około godz.12 nasze muzeum, porozmawiałam z pracownicami, sfotografowałam wystawę przepięknych krajek.
Dostałam też książkę autorstwa naszych Sokółczanek Aleksandry Pluty i Edyty Wiśniewskiej „Krajka Sokólska Tkanina Ludowa”.
Przypominam, że w muzeum mamy trzy działy: historyczny, etnograficzny i tatarski. Ciekawe informacje i zbiory warte obejrzenia.

fot. Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka