Filmem „Diana. The Princess” rozpoczął się 21.09. nowy sezon Dyskusyjnego Klubu Filmowego Seniora w kinie Forum. Kinomani, jak zwykle nie zawiedli.

mężczyzna z mikrofonem stoi na tle plakatu

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Białymstoku zaprosili nas na kolejny, po wakacyjnej przerwie, pokaz filmowy. Tym razem obejrzeliśmy najnowszą produkcję Simona i Jonathana Chinn, twórców dokumentalnych hitów nagrodzonych Oscarami – „Sugar Man” i „Człowiek na linie – Man on Wire”.

Diana, pierwsza żona obecnego króla Anglii, Karola III, była najczęściej fotografowaną kobietą na świecie. Marzyła o prawdziwej miłości i łamała konwenanse królewskie. Jej delikatność, spontaniczność i obecność wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebowali uwagi, zapewniły jej tytuł – Królowej ludzkich serc. Dlatego ludzie na całym świecie opłakiwali jej tragiczną śmierć.

Reżyser Ed Perkins pokazuje jej historię bez zbędnych komentarzy ekspertów, przyjaciół czy rodziny. Pozwala, aby materiały archiwalne utrwalone okiem kamery pozwoliły przemówić samej Dianie. Goniący za nią, po całym świecie, paparazzi, robiąc z jej życia show, przekonali się jak kruchą była istotą. Jej legenda dwadzieścia pięć lat później wciąż pozostaje żywa.

widok na salę kinową pełną widzów

Dla mnie jest to współczesna opowieść bajki o kopciuszku, ale bez happy endu. Nieśmiała, zakompleksiona dziewczyna, mimo, że pochodziła z arystokratycznej rodziny, po separacji małżeńskiej, rozkwita w piękną, dojrzałą kobietę. Marzenie o wielkiej miłości z księciem prysło, jak bańka mydlana. Już wie, że małżeństwo z Karolem miało tylko zapewnić ciągłość dynastii. Tę rolę spełniła wydając na świat dwóch synów.

Film zebrał znakomite recenzje po światowej premierze na tegorocznym festiwalu Sundance, a reżyser Ed Perkins kandyduje do Oscara.

 _

Prelekcję przed i spotkanie po filmie prowadził Tomasz Adamski.
Warto obejrzeć film o Dianie. Jej historia wciąż fascynuje i wzrusza ludzi na całym świecie.

Zdjęcia: Maria Beręsewicz

Maria Beręsewicz
Podlaska Redakcja Seniora Białystok