7 lipca Centrum Aktywności Społecznej było miejscem ciekawego i istotnego w życiu białostockich seniorów wydarzenia. Odbyły się tu warsztaty edukacyjne z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze.

Prelegentami byli białostoccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, a wśród nich  Mariusz Sztal – ekspert ruchu drogowego, trener i wykładowca współpracujący z firmą szkoleniową Intoduction to Higher Level.Wszyscy z wielkim zaangażowaniem starali się nam w różny sposób uświadomić wszelkiego rodzaju zagrożenia na drodze.

„O swoje bezpieczeństwo musimy zadbać sami”– tym zdanie Mariusz Sztal powtarzał wielokrtonie.

Analizowaliśmy z nim filmy o właściwych i błędnych sposobach poruszania się pieszych i rowerzystów.Są oni grupą najbardziej bezbronnych użytkowników dróg.Bez poduszek powietrza i pasów bezpieczeństwa.

Czasem o wypadku decyduje krótka chwila nieuwagi, roztargnienie,chwilowa niedyspozycja zdrowotna, brak świadomości jak wygląda droga hamowania samochodu. Często wina leży po stronie kierowców.  Były pytania i poważna dyskusja o zagrożeniach na drodze i sposobach ich unikania.

Wielu Seniorów przyjechało rowerami. Była bowiem sposobność je skontrolować i  doposażyć w serwisie rowerów. W obowiązujące światła, dzwonki, czy odblaski. Do rąk zainteresowanych Seniorów trafiły materiały edukacyjne: „Poradnik bezpiecznego rowerzysty”, „Bezpieczeństwo na rowerze”.

Można było także otrzymać paski odblaskowe, światełka ledowe na kierownicę, a nawet licznik trzeźwości. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat i kamizelkę odblaskową. Spędziłam czas w sposób przyjemny i ciekawy. Pogłębiłam i niewątpliwie odświeżyłam swoją wiedzę odnośnie zasad ruchu drogowego.

W opinii wielu uczestników spotkania, akcję szkoleniową należałoby prowadzić w  klubach osiedlowych. Wiedza o bezpiecznym poruszaniu się trafiłaby wówczas do wszystkich osób w mieście z grupy 60+. Obecny na spotkaniu Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku – Michał Maciej Freino obiecał swój udział w szerzeniu akcji Senior na drodze. „Jestem świadomy – będę bezpieczny”  

Współczesny Senior jest bardziej aktywny i w związku z tym powinien być również świadomy istniejących zagrożeń. O kierowcach zajętych w czasie jazdy rozmową przez telefon, o młodych kierowcach, którym brak doświadczenia, o ich brawurowej jeździe, o pladze” tych pod wpływem”.

Organizatorem projektu jest Ministerstwo Infrastruktury i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zaś realizatorzy ogólnopolskiej akcji „Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny” to Intoduction to Higher Level i Grupa Image.

 

Marianna Blaszko
Podlaska Redakcja Seniora Białystok