Oksana Kis, znakomita ukraińska badaczka zajmująca się kobiecym spojrzeniem na najnowsze dzieje naszej części Europy, będzie gościem kolejnego z naszych muzealnych spotkań w ramach Muzealnej Pracowni Doświadczeń Granicznych „Dusza Sybiru”.

Budynek Muzeum Pamięci Sybiru, fot. Albin Marciniak

 Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka autorstwa bohaterki spotkania: „Przetrwanie jako zwycięstwo. Ukrainki w Gułagu”. Zastanawiać się będziemy, czym różni się sowiecki obóz widziany z perspektywy kobiecej od tego znanego nam z twórczości klasyków literatury obozowej. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania o sens heroizmu wobec zbrodniczego systemu, a także o źródła poczucia winy, tak częstego wśród tych kobiet, którym udało się przetrwać pobyt na nieludzkiej ziemi.

 Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej Muzeum Pamięci Sybiru już w środę 22 czerwca, początek – godz. 17.00. Prowadzącym będzie prof. Krzysztof Czyżewski. Wydarzenie będzie również transmitowane za pośrednictwem naszego facebooka.

 Dr Oksana Kis zajmuje się historią kobiet. Przewodniczy Ukraińskiemu Stowarzyszeniu Badań nad Historią Kobiet, pracuje w Instytucie Etnologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Do jej zainteresowań badawczych należą także przemiany kulturowe w krajach postkomunistycznych oraz historia mówiona.

źródło: Muzeum Pamięci Sybiru

Podlaska Redakcja Seniora Białystok