Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II, Książnica Podlaska włącza się w rocznicowe obchody.  

budynek Książnicy

Planowaliśmy organizację spotkania literackiego, poświęconego Janowi Pawłowi II, niestety koronawirus pokrzyżował nasze plany – przyznaje Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku i dodaje, że część działań udało się przenieść do internetu. 

Już w poniedziałek, 18 maja 2020 r. na stronie internetowej Książnicy (ksiaznicapodlaska.pl) można będzie obejrzeć prezentację „Święty Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin”, przedstawiającą zarys biografii Karola Wojtyły do momentu wyboru na papieża. 

5 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II w stolicy Podlasia, zapraszamy do obejrzenia drugiej prezentacji pt. „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Białegostoku” (dostępna na stronie: ksiaznicapodlaska.pl). 

Obie wirtualne wystawy przygotowała Izabela Szymańska – pracownik Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej, historyk, przewodnik turystyczny i krajoznawca.

Waldemar Smaszcz – znany historyk, krytyk literatury i tłumacz, w ramach współpracy z Książnicą Podlaską, stworzył esej „Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Teatr-literatura-kapłaństwo”, który zostanie nagrany w wersji wideo, w interpretacji Patryka Ołdziejewskiego – aktora (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku), reżysera i kompozytora. 

Szczegóły już niebawem na stronie internetowej ksiaznicapodlaska.pl oraz profilach Książnicy Podlaskiej w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). 

Esej Waldemara Smaszcza zostanie też opublikowany w najnowszym numerze nieregularnika „Epea. Pismo literackie”, którego wydanie Książnica Podlaska planuje na przełomie czerwca i lipca. 

(źródło i foto: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok