Warto poznać bielski Uniwersytet Trzeciego Wieku, energię pani Tamary, osiągnięcia  grupy teatralnej oraz twórczość i  aktywność seniorów, wspomaganą przez uczniów i burmistrza. Przyjeżdżajcie do Bielska Podlaskiego.

Och, jak bardzo spodobało mi się wystąpienie naszych koleżanek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jest przedpołudnie,  żar leje się z nieba, a ja wędruję na przegląd teatralnych scenek „Afisz 2019”. Sama oczywiście też biorę w nim udział. W jednej ręce siatka ze słodkimi wypiekami, notabene to nasze rekwizyty potrzebne do scenki.

 

No wreszcie dotarłam, na sobie mam strój. Pot spływa po plecach, ale to nieważne, chcę sobie obejrzeć dorobek wszystkich kół teatralnych. Zresztą jestem koneserem sztuk. Wbiegłam do sali, chwila oczekiwania, no i są. Wyszły panie z Uniwersytetu. Ich sztuka nosiła tytuł „ Dzień matki”. Elegancko ubrane, każda z pań trzymała bukiet kwiatów. Były opowieści o mamach, baśń o mamie, baśń o drzewie życiodajnym, w to wszystko zostały wplecione cudowne wiersze „ Spieszmy się kochać ludzi”. Całość montażu zakończono piosenką „Moja matko ja wiem”.

Tak pięknie i wyraźnie wypowiedziane słowa w kierunku matki, wzruszyłam się ogromnie, w moich oczach zakręciły się łzy. Dzięki temu montażowi powstał wiersz „Mama”. Z wielka pieczołowitością i maestrią pokazany montaż przez seniorki. Brawo reżyserka pani Tamarze. Pani Tamara. No właśnie, ona zajmuje w moim sercu szczególne miejsce. Jej pracowitość, zaangażowanie, odbija się na rozmaitych polach i promieniuje.

14 czerwca wzięłam udział w spotkaniu seniorów UTW poświęconym promocji V zeszytu wspomnień seniorów powiatu bielskiego: „Baśń międzypokoleniowa przemianą duchową”. W konkursie tym wzięli uczniowie klas II – VI i gimnazjum oraz seniorzy. Projekt dotował powiat bielski. W trakcie prezentacji słuchaliśmy baśni czytanych przez seniorki. Bardzo podobała mi się baśń mojej koleżanki Nadzi, chórzystki zespołu „Wasiloczki”. Uczniowie pokazali wakacyjny montaż słowno – muzyczny „ Dobre rady na wakacje”. Były nagrody ufundowane przez Urząd Miasta, wręczał je sam Burmistrz Miasta pan Jarosław Borowski. Człowiek, który jest zawsze tam gdzie powinien być. Niech nam inne miasta zazdroszczą, że mamy młodego, fantastycznego zarządcę – Burmistrza.

Wszystkie seniorki: Luba, Gienia, Wala, Władek i wszyscy, wszyscy wkładają wiele serca i wiele pracy w to co robią. Brawo seniorzy, młodzi niech biorą z was przykład, bo macie się czym pochwalić. Oby było więcej takich pań jak pani Tamara. Całość spotkania zakończono poczęstunkiem z cateringu pani Basi. Jakby co, to można „U Basieńki” zjeść fantastyczne pierogi.

Zapraszam przyjezdnych do Bielska Podlaskiego. Ma ono wiele do zaoferowania turystom, każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto ma tyle uroczych zakątków, jest tak sympatyczne i przyjazne, że warto tu przyjechać tym bardziej, że leży na szlaku turystycznym: Białowieża, Narew, Biebrza. Zapraszamy.

 

(foto: z Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych AFISZ – Bielski Dom Kultury: bdkbielsk.pl i  zdjęcie ratusza ze strony Urzędud Miasta: umbielskpodlaski.pl)

 

Irena Piwowar „Orynka”
Podlaska Redakcja Seniora Bielsk Podlaski