Bardzo wyważone i obiektywne spojrzenie na debatę o feminizmie może być dobrym zaczynem do dyskusji o przyszłości ruchów kobiecych na rzecz pełnego równouprawnienia.

Nic nie jest czarno – białe a więc i feminizm ma wiele twarzy i odcieni. 28.11.2022 r. miałem zaszczyt uczestniczyć w tym wydarzeniu po stronie opozycji co na początku wydawało mi się trudne bo mam ugruntowane przekonanie o potrzebie jak największego udziału kobiet w każdym aspekcie naszego życia. Po analizie ruchów feministycznych na potrzeby tej debaty doszedłem do wniosku, że niektóre postawy i głoszone hasła bardziej szkodzą tej idei niż jej pomagają. Kiedy jedna z moich znajomych dowiedziała się o moim udziale w debacie oksfordzkiej po stronie opozycji to lekko mnie ochrzaniła, bo przecież zna mnie z raczej prokobiecych poglądów. Kiedy okazało się ze jest to wymuszone konwencją debaty natychmiast dostałem dyspensę i nasze relacje wróciły do normy. To też pokazuje jak będąc w środowisku postępowym i dalekim od cofania Polski do średniowiecza, trudno mieć krytyczne spojrzenie na radykalne hasła, które pozycjonują nas mężczyzn jako coś niebezpieczne i gorszego.

Kiedy opowiedziałem o debacie koleżance z Warszawy zaangażowanej tak jak ja w ruch mocno centrowy, ze zdziwieniem dowiedziałem się, że chętnie wystąpiła by po stronie opozycji. Reasumując, widać gołym okiem jak bardzo potrzebna jest merytoryczna dyskusja na temat feminizmu. Rozmawiajmy, dyskutujmy i szukajmy złotego środka, tylko nie wywołujmy wojny płci.

Bardzo dużą nadzieję pokładam w zapowiedzianym na marzec Okrągłym Stole, czyli drugiej części debaty o feminizmie. Uważam, że powinno się do tego czasu spróbować podyskutować w swoim najbliższym otoczeniu, aby sformułować oczekiwania i wnioski do dalszej rozmowy. Grunt został przygotowany i teraz zależy od nas jak to wykorzystamy. Jednego jestem pewien – musi być większy udział nas chłopów, żebyśmy nie czuli się z kolei my wykluczeni z głównego nurtu.

Foto z debaty: Anna Sierko-Szymańska

Michał Różycki
Podlaska Redakcja Seniora Białystok
Mówca strony opozycji