Zapraszamy na debatę oksfordzką z tezą „Feminizm jest Polsce potrzebny”. Feminizm to mocne słowo. Po czym poznać jego moc? Budzi różnorodne, często skrajne uczucia, wywołuje gorące dyskusje, bywa wręcz przyczyną konfliktów. Dlaczego tak się dzieje? Skoro dotyczy tak oczywistego tematu jak równość praw kobiet i mężczyzn?

baner wydarzenia

To o nie ponad 100 lat temu walczyły nasze przodkinie sufrażystki. To z ich powodu w latach 60-tych i 70-tych Europą i USA zawładnęła dyskusja na temat równouprawnienia na rynku pracy oraz praw reprodukcyjnych. Atmosfera wokół tych tematów nadal jest gorąca, a postulaty feministyczne i dziś budzą kontrowersje.

W 100-leciu Kobiet uważamy, że temat wymaga uwagi, rozmów, edukacji i realnych działań.
Dlatego w dniu 28 listopada, dla 100-lecia Kobiet najważniejszym dniu w roku – ta data wiąże się z genezą naszej organizacji- zapraszamy Was na wydarzenie ODCZARUJMY FEMINIZM! W ten szczególny sposób w 2022 chcemy świętować wywalczenie przez Polki praw wyborczych i publicznych.

Co planujemy?

Po pierwsze debatę oksfordzką z udziałem ósemki mówczyń i mówców: czterech kobiet i czterech mężczyzn po dwóch stronach tezy: „FEMINIZM jest Polsce potrzebny”. Wkrótce przedstawimy mówczynie i mówców „za” i „przeciw” tezie, podamy też szczegółowe zasady debaty. Dziś z przyjemnością i dumą piszemy, że będą to liderki i liderzy opinii publicznej.

Zadbamy o przestrzeń dla publiczności do wymiany opinii – zależy nam na Waszym aktywnym udziale. Prosimy o rezerwację miejsc {jest ich tylko 120} poprzez zgłoszenia pod adresem: 100lecie.kobiet@gmail.com

Celem debaty oksfordzkiej nie jest dojście do wielu konkretnych wniosków, a jedynie sama wymiana poglądów. Naszą debatę traktujemy nie jak konkurs i „walkę”, lecz jako przestrzeń umożliwiającą wysondowanie zarówno wśród grupy mówczyń/mówców, jak i publiczności czy jesteśmy jako społeczeństwo w Białymstoku „za” czy „przeciw” tezie.
Chcemy posłuchać argumentów obydwu stron, by zrozumieć ich stanowiska. Mamy też
nadzieję na wspólne, inspirujące i edukacyjno-rozwojowe spędzenie czasu.

Uwaga! Chcemy nagrodzić dwie osoby, najlepszą mówczynię/mówcę z ław i z publiczności. 

Prezentacja wyników ankiet na temat feminizmu, z którą pracujemy od połowy X 2022.
Jeśli jeszcze jej nie wypełniliście, zapraszamy i dziękujemy za każdy głos:
https://forms.gle/MJJmB1xW5PeTbBk68

W drugiej części wydarzenia planujemy Kawiarenkę Herstoryczna „Czytelnia Kobiecych Słów”. Aktorki i aktorzy białostockich teatrów: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska i Marek Tyszkiewicz przeczytają nam fragmenty literatury i poezji, o których wspólnie podyskutujemy. Muzycznie towarzyszyć im będzie Patryk Ołdziejewski, aktor, reżyser, muzyk.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagane jest zgłoszenie na email: 100lecie.kobiet@gmail.com

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu IKAR z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

Dorra Ostrożańska
100-lecie Kobiet

Podlaska Redakcja Seniora Białystok