Moja ulica, moje osiedle,  moje miasto. Pod tym hasłem Ośrodek Współpracy Organizacji Pozarządowych w Białymstoku prowadził działania na sześciu białostockich osiedlach. Były to Bema, Antoniuk, Tysiąclecia, Przyjaźń, Białostoczek i TBS Bacieczki. Zorganizowano już obchody Dnia Sąsiada, były też spacery tematyczne na wytypowanych osiedlach.

Ścieżka spacerowa na Bulwarach św. Jana Teologa

20 czerwca 2021 roku pomimo upału nie zabrakło chętnych do spaceru po osiedlu TBS Bacieczki. Rozpoczął się od Ronda Jagiellonii. Jest to miejsce na wzniesieniu u styku ulicy Jana Pawła II, gdzie kiedyś znajdowała się drewniana cerkiew św. Jana Teologa, patrona dawnej wsi Bacieczki. Wokół niej usytuowany był cmentarz. Dziś w tym miejscu znajduje się kompozycja Ptaki autorstwa Albina Sokołowskiego, tak zwany witacz.

Prowadzeni przez przewodnika spacerowicze dotarli do grobu żołnierza  poległego w okresie I wojny światowej. Jest o miejsce patriotycznych spotkań wiernych parafii św. Faustyny Kowalskiej. Sam kościół parafialny jest  niewielką kaplicą, powstałą dzięki staraniom pierwszego proboszcza Marka Wiśniewskiego. Przez kolejne 10 lat gospodarzem parafii był ks. Aleksander Dobroński,  syn wybitnego historyka prof. Adama Dobrońskiego.  Parafia niebawem będzie obchodziła 20-lecie swego powstania. Wewnątrz świątyni uwagę zwracają witraże stworzone w naiwnej stylistyce autorstwa Magdaleny Sadowskiej. Przedstawiają sceny z życia św. Faustyny Kowalskiej, patronki parafii i jej spowiednika błogosławionego księdza Michała Sopoćki. Ich wizerunki widnieją też w ołtarzu głównym. Docelowo ma tu powstać kościół nawiązujący do wileńskiej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, który został rozebrany w latach 60 ubiegłego wieku.

Wędrując przez dawną wieś Bacieczki, dziś ulicą o tej samej nazwie, nie spotkamy już wiejskiej  zabudowy. Stodoły, szopy i drewniane budynki mieszkalne zostały wyparte przez domki-klocki z czasów PRL. O dawnej wiejskości świadczą jedynie przydrożne krzyże. Wieś Bacieczki wspominała prawnuczka najstarszego jej mieszkańca – stulatka pana Piotra Śliżewskiego oraz jego żona, które zaprosiły spacerowiczów i częstowały wodą prosto ze studni.

Wnętrze Domowej Cerkwi pw. św. Mikołaja Serbskiego

Następnym etapem spaceru przez TBS były gościnne progi Domowej Cerkwi Świętego Mikołaja Serbskiego, usytuowanej przy cerkwi parafialnej pod wezwaniem św. Jana Teologa. Jej proboszcz, ksiądz Marek Wawreniuk, opowiadał o historii parafii i o wyjątkowości Cerkwi Domowej Św. Mikołaja Serbskiego. Freski w jej wnętrzu w wykonaniu wybitnych pochodzących z Serbii malarzy, prof. Gorana Janićjevicia i Miodraga Milutionovicia, to ślady kultury serbskiej w naszym mieście. Od 2012 roku parafia Św. Jana Teologa jest organizatorem Festiwalu Kultury Serbskiej Vidovdan, który odbywa się corocznie w Białymstoku. Jest to jedyna cerkiew na świecie poza granicami jurysdykcji Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, poświęcona temu patronowi. Obecnie toczy się tu życie liturgiczne. Połączona z salą parafialną jest też miejscem spotkań kulturalnych. Odbywają się tu koncerty, spotkania i konferencje naukowe.

Św. Jan Teolog patronuje także bulwarom pomiędzy cerkwią a katolicką parafią Św. Faustyny. To osiedlowa inwestycja powstała z budżetu obywatelskiego, wsparta głosami mieszkańców i zaangażowaniem proboszczów parafii prawosławnej i katolickiej, działających na osiedlu. Na ten projekt, realizowany w trzech etapach,  głosowało w sumie 9 789 osób. To jedyne takie miejsce na osiedlu, gdzie można podczas spaceru podpatrywać dziką przyrodę, spotkać bażanta, poćwiczyć na siłowni pod chmurką lub wyjść z dzieckiem na plac zabaw. Jest tam też amfiteatr przeznaczony na osiedlowe festyny. 

W 1997 roku powołano do życia parafię katolicką Najświętszej Marii Panny Królowej Rodzin. Patronuje ona dzielnicy domków jednorodzinnych osiedla Bacieczki i części osiedla TBS. Od 2004 roku powstaje tu murowana świątynia inspirowana stylem gotyckim projektu Krystyny Kakareko. Obecnie wierni korzystają z tymczasowej kaplicy, która przywędrowała tu z Osiedla Piasta. W ołtarzu głównym znajduje się wyjątkowy zabytek. To wizerunek Najświętszej Marii Panny, będący kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Maggiore. Uznawany przez ekspertów za dzieło w duchu włoskiego renesansu i baroku.

Miejsce rekreacyjne przy bloku przy ul. ks. Witolda Pietkuna

Pierwsze bloki Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego powstały na osiedlu Zielone Wzgórza. Początek osiedla TBS Bacieczki datuje się na 3 września 1990 roku. Wędrując wśród bloków osiedla, widzimy zróżnicowaną architekturę poszczególnych jego części. Dziś to sześć kompleksów 4-kondygnacyjnych bloków. Posiada bogatą infrastrukturę: szkołę, przedszkola, piękną nowoczesną bibliotekę, poradnie lekarskie, apteki. Tu powstały też wielkopowierzchniowe galerie handlowe jak Castorama, Agata Meble czy Outlet. Te atuty sprawiają, że jest to osiedle przyjazne młodym rodzinom. 

W czasie spaceru tematycznego, uczestnicy dowiedzieli się także o ewangelickiej kolonii Bacieczki, o Zakładach Przemysłu Bawełnianego Fasty i Spółdzielni Mieszkaniowej Pionier. TBS-y to osiedle stosunkowo młode, powstałe na bagnach i w szczerym polu. Te pola jednak mają swoją historię. Opowiedział o niej Andrzej Kłopotowski – przewodnik, dziennikarz, autor publikacji o naszym mieście, laureat wielu nagród. Dzięki niemu poznaliśmy historię tego osiedla i pięciu pozostałych, biorących udział w projekcie OWOP.

foto: Krystyna Cylwik

Krystyna  Cylwik
Podlaska Redakcja Seniora Białystok