Po raz piętnasty międzynarodowe jury wyłoniło najpiękniejsze filmy, które w poszczególnych kategoriach otrzymują, zaprojektowane przez słynnego artystę Jacka Podlasińskiego statuetki turysty i „Tourist Owl”, przyznawane filmom o wybitnych wartościach dydaktycznych i naukowych.

Drzewa we mgle

Festiwal FilmAT od początku istnienia należy do międzynarodowej organizacji International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT, która od 32 lat, jako jedyna na świecie, wybiera najpiękniejszy turystyczny film świata.

Filmy nominowane do Grand Prix CIFFT i ten najpiękniejszy na świecie, zdobywca statuetki Grand Prix CIFFT, będą królować czarując świat przez jeden sezon, by jak motyle, na krótko, ale mocno pozostawić w pamięci całego świata swoje piękno.

Od wielu lat przewodniczącym jury jest Zbigniew Żmudzki, wykształcony i doświadczony artysta-filmowiec, producent Oscarowego filmu „Piotruś i wilk”. W komisji międzynarodowego jury zasiada Alexander V. Kammel – kreator i artysta, najwyższej rangi specjalista filmu turystycznego i korporacyjnego, który stworzył CIFFT.

 

Dolina rzeki we mgle

W międzynarodowym konkursie najwyższą nagrodę Grand Prix w temacie Komunikacja Turystyczna zdobył francuski film „Staycation” zgłoszony do konkursu CIFFT-u przez Nimes Tourisme, a najwyższą nagrodę Grand Prix w temacie Filmy Korporacyjne i Instytucjonalne zdobył polski film „Business in Toruń” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

 

 

Przewodniczący jury Zbigniew Żmudzki:

Cieszę się, że pomimo pandemii i 15-ty, jubileuszowy festiwal FilmAT się odbył. Ograniczenia związane z epidemią spowodowały konieczność wielu działań online, bez tradycyjnych spotkań. Pomimo tego okazało się, że poziom festiwalu wcale się nie obniżył. Zgłoszone filmy cechowały się oryginalnością oraz wysoką jakością artystyczną i techniczną. Cieszy fakt obecności na festiwalu coraz lepszych filmów polskich…

Ptak siedzący na konarze

W Konkursie Narodowym w temacie Film Promujący Region pierwszą nagrodę zdobył film Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Odkrywaj Podlaskie”. Zwycięstwo to ocenia Bożena Nienałtowska, Prezes Zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej:

Kreacja pt. „Odkrywaj Podlaskie” jest przykładem idealnie skomponowanego materiału promującego województwo podlaskie, który niewątpliwie można stawiać za przykład młodym producentom i reżyserom. Za jego scenariusz odpowiadała Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, zaś realizacją zajął się wybitny fotograf Zdzisław Folga. Pierwsza nagroda w kategorii Film Promujący Region na tak prestiżowym dla naszej branży festiwalu, jakim jest FilmAT, to prawdziwe wyróżnienie, z którego jesteśmy niezwykle dumni, a już na etapie zgłaszania go do rywalizacji byliśmy pewni, że zostanie on wysoko oceniony. Podlaskie jest magiczne i warto tu być – chcemy, żeby zatarło się to w świadomości potencjalnych turystów, a „Odkrywaj Podlaskie” to jedynie początek naszych działań w dziedzinie filmów promocyjnych. W tym roku, we współpracy z TVP3 Białystok oraz Regionalnym Oddziałem PTTK w Białymstoku, zrealizowaliśmy pięć materiałów wideo o charakterze turystyczno-reportażowym pt. „Czas na Podlaskie. W kontakcie z naturą”, które czarującymi ujęciami tutejszych krajobrazów i zaskakującymi dla wielu faktami o naszym regionie zachęcają do odkrywania jego tajemnic. Przed nami również premiera siedmiu krótkich spotów wideo, które – zgodnie z panującymi trendami – treściwie, choć konkretnie prezentują największe walory przyrodnicze, kulturowe i rekreacyjne województwa podlaskiego. Wszystkie wspomniane działania nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca i dofinansowanie z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

 

Źródło: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna

Opracowanie: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora