Stoiska z regionalnymi przysmakami, wyrobami rękodzielniczymi, konkursy, występy znanych i lubianych wykonawców, a przede wszystkim ogórkowe specjały – to wszystko 4 września na Ogólnopolskim Dniu Ogórka w Kruszewie!

plakat

Ogólnopolski Dzień Ogórka organizowany jest od ponad 20 lat. Co roku na placu przed byłą szkołą podstawową w Kruszewie odbywa się kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, promujący wyroby artystyczne oraz kulinaria z całego województwa podlaskiego. Jak sama nazwa wskazuje, tematyka imprezy obraca się wokół ogórka. Okolice Kruszewa słyną z upraw tego warzywa oraz starych, sekretnych przepisów na jego przetwory. Podczas kruszewskiego festynu będzie można spróbować nowych smaków ogórka, dowiedzieć się co nieco na temat jego rodzajów i uprawy, a przy tym – i przede wszystkim – dobrze się bawić!

Impreza, organizowana przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Gminę Choroszcz oraz Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe, odbędzie się na terenie dawnej szkoły podstawowej w Kruszewie. Rozpocznie się o godz. 12.30 polową mszą świętą. Od godz. 13.30 zaczną się liczne animacje, konkursy i prezentacje stoisk. Uczestnicy festynu będą mogli kupić swojskie wędliny, chleb, ser, kapustę, ale przede wszystkim ogórki pod każdą postacią. Nie zabraknie też stoisk z wyrobami ludowymi i rękodzielniczymi.

O godz. 14.30 rozpocznie się blok koncertowy. Na scenie zaprezentują się Klepaczanki – zespół folklorystyczny ze wsi Klepacze, dziecięco-młodzieżowa grupa wokalna Rytmy Czasu, działająca pod opieką Jerzego Tomzika przy M-GCKiS w Choroszczy, przebojowy zespół disco z Białegostoku Kwestia 07, tajemnicza „muzyczna niespodzianka” oraz białostocki zespół Szeptucha. 

Wszystkie atrakcję są bezpłatne. Partnerem strategicznym imprezy jest Województwo Podlaskie. Patronatem honorowym imprezę objął Marszałek Województwa Podlaskiego, a także Burmistrz Choroszczy.

 PROGRAM

12.30 – Msza Święta polowa w intencji plantatorów
13:30 – 14:30 – animacje, konkursy, prezentacje stoisk
14.30 – Klepaczanki
15.00 – Rytmy Czasu
16.00 – Kwestia 07
17.00 – muzyczna niespodzianka
18.00 – Szeptucha

źródło: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Zredagowała: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok