W dniu 15.11.2023 roku w hotelu Hampton by Hilton w Białymstoku odbędzie się subregionalne seminarium wdrożeniowe pod bardzo ważnym tytułem „Opieka domowa na obszarach wiejskich”. Partnerami projektu są : Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, Hospicjum Proroka Eliasza Stowarzyszenie oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie. 

osoba młodsza trzyma w swoich dłoniach rękę osoby starszej, fot. pixabay.com

Zadaniem seminarium jest przedstawienie modelu opieki domowej na terenach wiejskich autorstwa dr Pawła Grabowskiego z Hospicjum Proroka Eliasza i sposobu jego wdrażania przez różne organizacje i instytucje na terenie całego kraju. Efekty z wdrażania modelu przedstawią : Stowarzyszenie Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio, Dom Gościnny z Dzięciołówki i Centrum Usług Społecznych w Stawiskach.

Projekt Śląska Przestrzeń Innowacji – Fundacja Fundusz Współpracy przedstawi innowacyjny projekt „E-care – rozwój białych miejsc pracy poprzez organizację zdalnych usług asystenckich i opiekuńczych dla osób ze szczególnymi potrzebami” 

Po prezentacjach przewidziany jest czas na dyskusję o wyzwaniach jakie stoją przed organizatorami opieki domowej w kontekście deinstytucjonalizacji.

Michał Różycki
Podlaska Redakcja Seniora Białystok