Wciąż przeżywamy okres adwentowy, ale najpiękniejszy dzień w roku zbliża się wielkimi krokami. Dzień pełen zadumy w gronie rodzinnym, czas pojednania, miłości, serdeczności, okazania sobie szacunku. Stół wigilijny przykryty śnieżnobiałym obrusem, pod nim siano, a na stole stawiamy dwanaście zwykle postnych potraw. Zostawiamy również jedno miejsce dla spóźnionego czy nieznajomego wędrowca. Do wieczerzy zasiadamy, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Rozpoczynamy od dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń.

12 grudnia 2018 roku Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Kolnie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie zorganizowali spotkanie opłatkowe. Zaprosili młodych ludzi na wspólne przeżycie tej wspaniałej chwili w wielkiej rodzinie, jaką niewątpliwie są nasi seniorzy, spędzający swój wolny czas w Klubie Seniora lub podczas zajęć w ramach UTW. Pięknie przystrojone drzewko świerkowe towarzyszyło dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń. Zielone świerkowe drzewko z różnymi ozdobami ma obdarzyć łaską, szczęściem, radością i pomyślnością wszystkich, którzy się wokół niego gromadzą.

Patrząc na twarze zgromadzonych, nie widziałem ani jednego smutnego oblicza. Magia tej szczególnej chwili udzieliła się każdemu z obecnych. Dobrze, że choć raz w roku potrafimy się uwolnić od trosk, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Często są to problemy zdrowotne, rodzinne, finansowe czy po prostu samotność. Nasze pokolenie pamięta chwytający za serce utwór Czerwonych Gitar „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”.

W spotkaniu uczestniczyła także grupa kabaretowa Kolneńskie Dziewczyny z Plusem. Zaprezentowała wiązankę kolęd i pastorałek. A potem zaprosiła wszystkich do wspólnego śpiewania znanych wszystkim polskich pieśni bożonarodzeniowych. Takich chwil się nie zapomina.

( zdjęcia: Anna Reglińska)

Eugeniusz Regliński

Podlaska Redakcja Seniora Kolno