W najbliższą sobotę (21 października) w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu „Popiełuszko”. Przedstawienie upamiętni 33. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Spektakl powstaje z inicjatywy Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.

Przedstawienie będzie miało charakter pasyjny. Scenariusz, autorstwa Konrada Szczebiota, Janiny Żukiewicz oraz Jana Nowary, stanowi opowieść o człowieczeństwie bł. ks. Jerzego.

Spektakl reżyseruje Jan Nowara, autorem scenografii jest Marek Mikulski, wizualizacje stworzył Maciej Mikulski, a za choreografię odpowiada Tomasz Dajewski. Jan Nowara przyznaje, że wprowadzenie na scenę teatru postaci księdza Jerzego Popiełuszki jest trudnym wyzwaniem

Naszym dążeniem stało się,choćby tylko dotknąć jego fenomenu. Dlatego wybraliśmy formę misterium, w którym treści duchowe i religijne łączą się z elementami życia, realistycznymi i obyczajowymi. I zbudowaliśmy nasz spektakl z krótkich migawek – okruchów jego życia i bolesnych splotów jego cierpienia. Chcielibyśmy przedstawić Państwu misterium życia i śmierci Księdza Jerzego, w którym Popiełuszko, jak Chrystus, składa z siebie ofiarę – na ołtarzu wiary i ojczyzny. Będzie to opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność – mówi reżyser.

W spektaklu zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Danuta Bach, Jolanta Borowska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Jolanta Skorochodzka, Krzysztof Ławniczak, Sławomir Popławski, Marek Tyszkiewicz, Franciszek Utko oraz gościnnie: Jakub Lasota.

Spektakl „Popiełuszko” otrzymał wsparcie finansowe ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Przedstawienie dofinansował również Urząd Miejski w Białymstoku.

Premiera „Popiełuszki” odbędzie się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa dr Tadeusza Wojdy. Bilety na przedstawienia dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej, na stronie: http://dramatyczny.pl/repertuar/

Ceny biletów*:

– normalny – 35 zł,

– ulgowy – 30 zł,

– szkolny – 20 zł,

*przy zakupie minimum dziesięciu biletów normalnych, wszystkie w cenie biletów ulgowych

(źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

(foto: Agnieszka Popek-Banach)

opracowała: Lija Półjanowska

Podlaska Redakcja Seniora Białystok