Spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zaprezentowany na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia. Białostoccy aktorzy zagrają w Tarnowie już w najbliższy czwartek (26 września).

„Talia” odbędzie się od 21 do 29 września 2019 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Marcin Hycnar – Dyrektor Teatru w Tarnowie do tegorocznej edycji Festiwalu zaprosił spektakle wyreżyserowane przez zawodowych aktorów. Będzie to okazja do przyjrzenia się, na ile doświadczenie aktorskie jest pomocne w pracy po drugiej stronie teatralnej rampy. Festiwalowa publiczność obejrzy przedstawienia, które wyreżyserowali m.in. Tadeusz Łomnicki, Krystyna Janda, Krzysztof Czeczot, czy Tomasz Sapryk. W Tarnowie zagrają także białostoccy aktorzy. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu „Talia” został zaproszony spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

– Jest nam niezmiernie miło, że nasze przedstawienie zainteresowało organizatorów tak prestiżowego festiwalu. W ubiegłym roku mieliśmy przyjemność zaprezentować spektakl w Mińsku na Białorusi. Cieszę się, że teraz sztukę tę będą mogli zobaczyć widzowie w Polsce. To z pewnością doskonała okazja do promocji naszej teatralnej działalności poza granicami województwa podlaskiego – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym  poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość. Premiera przedstawienia odbyła się w październiku 2017 roku. W spektaklu grają Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Szmidt, Monika Zaborska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław i Łukasz Borkowski. 

– Jestem szczęśliwa, że nadarzyła nam się okazja zaprezentowania „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” szerszej publiczności. Już sama kwalifikacja na festiwal jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Jestem mega ciekawa wyniku spotkania widzów z ogromną wrażliwością i wysublimowaniem Grzegorza Chrapkiewicza – mojego reżysera, przyjaciela, a przede wszystkim mistrza. I chociaż nasz spektakl nie jest typową gładką komedią, to mam nadzieję, że śmiech przez łzy, w zetknięciu z lustrem przyniesie odbiorcom wiele radości, a przede wszystkim wzruszeń. Dołożę wszelkich starań, aby przelać na scenę wszystko to, co Grzegorz Chrapkiewicz w nas zaszczepił i rozbuchał – mówi Arleta Godziszewska, odtwórczyni roli Matki. 

Białostoccy aktorzy zagrają na „Talii” dwukrotnie: w czwartek, 26 września o godz. 17.00 i 20.00. O wyborze najlepszego spektaklu i przyznaniu statuetki Tarnowskiej Talii oraz nagrody pieniężnej zadecyduje jury Festiwalu. Natomiast publiczność w Plebiscycie Publiczności wybierze własne zwycięskie przedstawienie. 

Zespół Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku został zaproszony na festiwal do Tarnowa już kolejny raz. Rok temu artyści zaprezentowali tamtejszej widowni spektakl „Zemsta” w reżyserii Henryka Talara.

(źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, foto: Bartek Warzecha)

opr. Elżbieta Urban
Podlaska Redakcja Seniora Białystok