W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają przygotowania do premiery spektaklu „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki. Przedstawienie reżyseruje Grzegorz Chrapkiewicz.

 

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (w oryginale: Příběhy obyčejného šílenstvíto wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Operując absurdalnym dowcipem i surrealistycznym poczuciem humoru, Zelenka w niekonwencjonalny sposób opowiada historię ludzi, którzy próbują znaleźć sens życia, szczęście i miłość.

Grzegorz Chrapkiewicz – reżyser spektaklu – przyznaje, że ucieszył się, kiedy okazało się, że sztuki tej nie było jeszcze w repertuarze białostockiego teatru i będzie mógł ją tu zrealizować.

Jest to dramat bardzo mi bliski. „Siedzi we mnie” odkąd go przeczytałem bardzo dawno temu. Jest bardzo przejmujący, przy pozornie zabawnym entourage’u sytuacji i zdarzeń. Oddziałuje na mnie niezwykle prawdziwym, szczerym wzruszeniem. Jest to również tekst, dzięki któremu można w sposób niezwykle interesujący pracować z aktorami. Aktorzy mogą podczas tej pracy odnaleźć w sobie cechy, możliwości, umiejętności, pewien rodzaj wrażliwości, z którą nigdy dotąd się nie spotkali, której nigdy w sobie nie odkryli. Obojętnie jaki będzie ostateczny rezultat, wiem, że jest tu kilku aktorów, którzy porozmawiali ze sobą tak szczerze, jak nigdy dotąd – mówi reżyser.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Aneta Suskiewicz. Muzykę skomponował Szymon Wysocki. Za reżyserię świateł odpowiada Olaf Tryzna. Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Arleta Godziszewska, Urszula Mazur, Monika Zaborska-Wróblewska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Aleksandra Przesław, Łukasz Borkowski, Marek Cichucki i Dawid Malec.

Czasem wydaje mi się, że jestem normalny, a cały świat wariuje. Innymi razy czuję się wariatem otoczonym zupełnie normalnymi ludźmi. Czy szaleństwo jest wokół nas, czy nosimy je w sobie? Jeszcze nie znam odpowiedzi na to pytanie, a Państwo? Zapraszam serdecznie na „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” – przyjrzymy się tej sprawie wspólnie zachęca Łukasz Borkowski, wcielający się w rolę Piotra – głównego bohatera sztuki.

Premiera „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” odbędzie się 4 listopada 2017 r. na Scenie Dużej. Bilety na przedstawienie w cenie: 60 zł (premiera), 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 25 zł (studencki – zniżka 50% dla studentów na legitymację do 26 roku życia oraz dla doktorantów do 35 roku życia), 20 zł (szkolny) oraz 5 zł (bilet dla osób bezrobotnych) dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowe

(źródło i plakat: Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku)

opracowanie : Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok