Jury XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia wyróżniło spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Nagrodę indywidualną otrzymał także Łukasz Borkowski – odtwórca roli Piotra. 

Białostocki zespół zaprezentował się festiwalowej widowni w ubiegły czwartek (26 września). W niedzielny wieczór jury festiwalu ogłosiło swój werdykt. Grand Prix – Statuetkę Talii oraz 15 tysięcy złotych otrzymał spektakl „Akt równoległy” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie. 

Jury obradujące  w składzie: Andrzej Pacuła, przewodniczący, Dorota Buchwald, Inka Dowlasz, Anna Rokita – postanowiło przyznać nagrody indywidualne i wyróżnienia. Jedno z wyróżnień przypadło spektaklowi „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” za stworzenie ciekawej przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

– Jest nam niezmiernie miło, że jury zauważyło nasze przedstawienie. To wyróżnienie cieszy tym bardziej, że na „Talii” zaprezentowaliśmy nie klasyczną farsę, lecz trudną i gorzką komedię opowiadajacą o ludzkiej samotności. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli ponownie zaprosić widzów, aby spektakl na podstawie dramatu Petra Zelenki mogli obejrzeć w Białymstoku – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Oprócz wyróżnienia dla całego zespołu, nagroda „ALE AKTOR” przyznawana przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich dla młodego aktora, trafiła do Łukasza Borkowskiego – odtwórcy roli Piotra.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” (w oryginale: „Příběhy obyčejného šílenství”) to wielowątkowa komedia twórcy związanego z czeskim kinem. Więcej o spektaklu pisze Elżbieta Urban: tutaj 

(źródło: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)

foto: Bartek Warzecha

opracowanie: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok