Od kilku lat barwne Orszaki Trzech Króli maszerują ulicami Łomży, by w ten sposób świętować uroczystość Objawienia Pańskiego. W uroczystościach biorą udział tysiące mieszkańców, głównie rodziny z dziećmi. Podobne uroczystości odbyły się wielu miejscowościach naszego regionu – Białymstoku, Suwałkach, Augustowie, Mońkach, Siemiatyczach oraz w kilkuset miejscowościach w całej Polsce, a także poza jej granicami.

Tegoroczne hasło  Święta Objawienia Pańskiego 6 stycznia brzmiało:  ,,Bóg jest dla wszystkich”. Po raz szósty ulicami Łomży przeszły tysiące mieszkańców  w  orszakach prowadzonych przez trzech króli Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą południową odprawianą jednocześnie w trzech kościołach. Potem  z każdej parafii wyruszył orszak prowadzony przez swojego króla.

Na trasie przemarszu orszaku odgrywane były scenki, które nawiązywały między innymi do 600 – lecia nadania praw miejskich Łomży. Wszystkie trzy orszaki zmierzały w tym samym kierunku do zaimprowizowanego w Skateparku Betlejem,  aby oddać symboliczny hołd Dzieciątku Jezus. Tam też trzej królowie złożyli nowo narodzonemu dary mirrę, kadzidło i złoto. Pojawiły się też postacie św. Andrzeja Boboli, św. Wawrzyńca i św. Brunona z Kerfurtu.

W orszaku do Betlejem przybyli również zastępca prezydenta ŁomżyAgnieszka Muzyk która złożyła życzenia noworoczne wszystkim mieszkańcom grodu nad Narwią i bp Tadeusz Bronakowski odmówił wspólnie ze zgromadzonymi modlitwę ,,Ojcze nasz” i poinformował, że to już pierwsze duchowe elementy obchodów jubileuszu 600-lecia Łomży.

Wspólne kolędowanie zakończyło miejskie uroczystości Trzech Króli. Uroczystości były nie tylko modlitwą ale też pretekstem do wspólnych spotkań i rozmów ponieważ pogoda tego dnia przypominała bardziej czas świąt Wielkanocnych niż okresu Bożego Narodzenia.

 

                                                                                   Halina Czartoryjska
Podlaska Redakcja Seniora Łomża