Tradycyjnie 6 stycznia ulicami Białegostoku przejdzie Orszak Trzech Króli. Białostoczanie będą w taki sposób świętować uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz szósty, w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!”. Orszak wyruszy w południe.

Scenariusz tego jednego z największych plenerowych wydarzeń jest oparty na ewangelicznym przekazie – mędrcy  ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by dotrzeć do ubogiej szopy, w której narodził się Chrystus, i oddać mu pokłon.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 jest fragmentem refrenu utworu „Dzisiaj w Betlejem” – jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. W tym roku zostaną bowiem przypomniane polskie kolędy od najstarszych do współczesnych.

Orszak rozpocznie się mszą świętą w archikatedrze białostockiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.00, następnie mieszkańcy Białegostoku spotkają się o 12.00 na dziedzińcu Pałacu Branickich, by po wspólnym odmówieniu modlitwy Anioł Pański wyruszyć wraz z Królami za Gwiazdą. Pierwszym przystankiem w ich drodze będzie scena Gospoda, umiejscowiona przy Galerii im. Sleńdzińskich. Kolejna scena – Pasterze – będzie ustawiona przed Kinem Forum. Trzej Mędrcy wraz ze swoimi Orszakami zawitają na Dworze Heroda na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Na Rynku Kościuszki uczestnicy wezmą udział w Walce Dobra ze Złem, a potem przejdą przez Bramę Anielską przy Astorii, która będzie prowadziła do Stajenki z Nowo-narodzonym Chrystusem przy archikatedrze białostockiej. Po Orszaku Trzech Króli odbędzie się wspólne kolędowanie przed katedrą.

Orszak zapisał się już w pamięci białostoczan, wpisując się również w kalendarz cyklicznych imprez plenerowych miasta. Jest to przykład partnerskiej współpracy wielu podmiotów i instytucji, która jednocześnie promuje wizerunek Białegostoku jako miasta kultywującego tradycje. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się białostockie szkoły, przedszkola i domy kultury, a także wspólnoty i ruchy katolickie oraz osoby prywatne.

(źródło i foto: Anna Kowalska, Urząd Miejski w Białymstoku)

opracowanie: Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok