Od lat wspiera osoby bezdomne. Teraz białostockie Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei postanowiło zbudować ośrodek dla seniorów. Ma on powstać w gminie Choroszcz. Ośrodek Kościuki to nadzieja dla opuszczonych i samotnych seniorów.

projekt nowego Ośrodka Kościuki

W zeszłym roku kupiliśmy działkę blisko lasu, pod Białymstokiem. Tę działkę podzielimy na dwie części: jedna część to będzie dom treningowy, a na drugiej części chcemy zbudować duży ośrodek dla tych najbiedniejszych osób – seniorów. W jednej części będzie Dom Pomocy Społecznej, a w drugiej Schronisko z Usługami Opiekuńczymi – snuje plany Elżbieta Żukowska-Bubienko prezes Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei.

Wszystkim, którzy jeszcze nie słyszeli o Stowarzyszeniu Ku Dobrej Nadziei z Białegostoku, przybliżymy jego działanie na rzecz ludzi opuszczonych, samotnych i ubogich. Jego misją jest pomoc osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, pochodzącym ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, długotrwale bezrobotnym, uzależnionym. Pomoc ta przybiera formy wsparcia duchowego, psychologicznego i materialnego. Tam, gdzie to możliwe, jest to nie tylko pomoc doraźna, lecz bardziej dalekosiężna i kompleksowa. Stowarzyszenie prowadzi nie tylko ogrzewalnię, ale i ośrodek wychodzenia z bezdomności.

W schronisku z usługami opiekuńczymi znajdują się osoby starsze, schorowane. Przebywając z nimi na co dzień członkowie stowarzyszenia i wolontariusze widzą ich cierpienie, zmaganie się z trudnościami, jakie przynosi im jesień życia i towarzyszące im choroby czy niepełnosprawności. Codziennie dostrzegają w ich oczach ból, smutek, czy po prostu bezradność i świadomość nadchodzącego kresu życia. Tak narodził się pomysł stworzenia im miejsca na ziemi, które pozwoli oderwać się od trudnych doświadczeń życiowych. Będzie to miejsce, w którym dożyją swoich dni w spokoju, a może i z radością w sercu.   

W Ośrodku Kościuki będzie 80 miejsc dla osób starszych, ubogich, z niepełnosprawnościami. Znajdzie się tam schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych, a także dom pomocy społecznej dla osób ubogich. Na malowniczej działce w Kościukach pomysłodawcy chcą stworzyć ośrodek o wysokich standardach, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W planach Stowarzyszenia jest też maksymalne zmniejszenie kosztów pobytu, ponoszonych przez mieszkańców. Siłownia pod chmurką, przestrzeń otoczona zielenią, zachęcająca do spacerowania i odpoczynku na łonie natury, to wymarzone miejsce dla osób ciężko doświadczonych przez los.

projekt nowego Ośrodka Kościuki

Ten projekt jest dla nas projektem nadziei, którym będziemy mogli obdarować osoby starsze i ubogie, w celu zapewnienia im ich miejsca na ziemi, ich małego raju – to marzenie członków Stowarzyszenia.

Pieniądze na zakup działki organizacja dostała z Narodowego Instytutu Wolności. Zakup został sfinansowany z zadania pod tytułem Przyszłość w KDN w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Na razie stara się własnymi siłami wykonywać drobne prace remontowe i adaptacyjne w znajdującej się na działce nieruchomości. Pomagają im podopieczni noclegowni prowadzonej przez Stowarzyszenie.

Stowarzyszeniu Ku Dobrej Nadziei życzymy jak najszybszej realizacji tak ambitnego, ale i trudnego pod względem finansowym projektu. Koszty inwestycji szacowane są na 12 mln złotych. Powodzenia.

 

(źródło i foto: Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei)

Krystyna Cylwik
Redakcja Podlaskiego Seniora Białystok