Wystawą „Maszyna do przywracania empatii” / „The Machine for Restoring Empathy” wybitnej czeskiej artystki wizualnej Evy Koťátkovej Galeria Arsenał w Białymstoku ponownie otwiera swoją siedzibę Galeria Arsenał elektrownia przy ul. Elektrycznej 13.

fragment wystawy

Prace Evy Koťátkovej dotyczą społecznych, instytucjonalnych i fizycznych struktur życia codziennego: zasad i ograniczeń, które kształtują nasz sposób myślenia i zachowania. Artystka dużo uwagi poświęca sytuacji grup i jednostek z różnych powodów wykluczanych i dyskryminowanych. Poszukuje alternatywnych sposobów komunikacji dla tych, którzy nie są w stanie porozumiewać się i integrować w standardowy sposób.

Tytułowa praca, wypełniająca wnętrze starej elektrowni, przedstawia empatię jako siłę, dzięki której możemy działać i rozumieć nasz świat. W tej wielkoformatowej i wieloelementowej instalacji jest miejsce na zwierzęta, rośliny, przedmioty, ludzi – i ich wzajemne relacje oparte na równości. Maszyna do przywracania empatii ma charakter performatywny. Otwiera swoją przestrzeń na opowiadanie historii opartych na doświadczeniu współczucia, opieki, integracji. To dobre miejsce szczególnie dla osób, które czują się niekompletne, odczuwają brak czegoś, są zranione lub doświadczyły opresji. Angażuje w działania kwestionujące wyuczone reguły i otwiera nowe możliwości postrzegania świata.

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul.Świętojańskiej) 21.10-11.12.2022

Kuratorka: Monika Szewczyk
Produkcja: Ewa Chacianowska, Eliza Urwanowicz-Rojecka
identyfikacja wizualna wystawy: Katarzyna Stromska

Wernisaż: 21.10 (piątek) godz.19:00 – wstęp wolny
oprowadzanie: 22.10 (sobota) godz.11:00 – wstęp w cenie biletu wstępu na wystawę.

więcej informacji o wystawie:
https://galeria-arsenal.pl/wystawy/eva-kotatkova-maszyna-do-przywracania-empatii

wydarzenie na Facebooku:
https://fb.me/e/32Ys1lQ11

źrodło i fot. Galeria Arsenał w Białymstoku

zredagowala: Lija Póljanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok