Na najbliższą niedzielę, tj. 16.07.2023 r. na godzinę 17.00 Fundacja SocLab zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej będącą częścią obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim.

Wystawę będzie można obejrzeć do końca lipca na Pl. Jana Pawła II (naprzeciwko Katedry). Pokazujemy na niej żydowskie organizacje społeczne, które działały w naszym mieście już od XIX wieku. Jak mówi jeden z twórców wystawy Piotr Znaniecki z Fundacji SocLab:

Na wystawie zobaczymy żydowskich harcerzy, lekarzy, sportowców, muzyków, uczniów i nauczycieli, a także białostoczan na innych kontynentach, którzy wspierali przez wiele lat nasze miasto. Jest to wciąż historia nieznana dla wielu obecnych mieszkańców. Dla nas jest to możliwość pokazania wspólnego dziedzictwa naszej lokalnej aktywności dla dobra Białegostoku.

Do wystawy wydano również broszurę z najważniejszymi informacjami historycznymi, zdjęciami oraz dodatkowymi tekstami napisanymi m.in. przez prof. Rebeccę Kobrin ze Stanów Zjednoczonych – autorkę książki o „Bialystokersach” czyli białostoczanach pochodzenia żydowskiego, którzy po opuszczeniu Białegostoku zamieszkali w różnych krajach. Będzie można ją otrzymać na otwarciu wystawy. Będzie również dostępna na stronach Fundacji SocLab.

Zadanie dofinansowane z budżetu Miasta Białegostoku oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce im. Emanuela Ringelbluma.

Partnerzy wystawy: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok

Patronat wystawy: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Realizacja wystawy była możliwa dzięki współpracy Fundacji SocLab z wieloma instytucjami w Polsce i za granicą, przede wszystkim: Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma z Warszawy; YIVO Institute for Jewish Research, USA; United States Holocaust Memorial Museum, USA; Museum of Jewish Heritage — A Living Memorial to the Holocaust, USA; Yad Vashem – The World Holocaust Remembrance Center, Izrael; Ghetto Fighters’ House Museum, Izrael; Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku; Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży; Muzeum Podlaskie w Białymstoku; Stowarzyszenie Widok, Białystok.
Źródło: Fundacja SocLab

Zredagowała: Jolanta Falkowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok