Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sokółce zakończyli projekt „Otwieramy się na zmiany”. Nie wszystkie zadania udało się zrealizować z powodu pandemii koronawirusa, ale pomysłów koleżankom nie brakowało i „zamiany” były nie mniej interesujące.

szklak ekumeniczny

Jak informowałam wcześniej, „parada kapeluszowa” zamiast w Warszawie odbyła się w kinie Sokół w Sokółce i była super zabawa. Wybraliśmy się też do Nadleśnictwa Krynki szlakiem ekumeniczno-historyczno-przyrodniczym, gdzie przemiła pani leśnik przypomniała o wielokulturowości tych ziem. Opowiedziała o historii, przyrodzie i legendach ludowych. Nikt z nas nie zwiedzał jeszcze tej okolicy, więc wszyscy staliśmy zasłuchani, a pytaniom nie było końca. Na dalszą dyskusję udaliśmy się na pobliską polanę, gdzie pod wiatą były stoły z ławkami. Można było chwilę odetchnąć i posilić się sałatką i ciastem, które przygotowała Sekcja Kulinarna.

W drodze powrotnej przez Ozierany Małe, na krzyżówce pod drzewami, obejrzeliśmy figurki wykonane przez nieznanego artystę. Oczywiście, każdy chciał je obejrzeć, bo były niepospolite i zabawne.

warsztaty kawowe

Następnym znamiennym działaniem były warsztaty kawowe. I tu też niespodzianka, okazało się jak mało wiemy o prawidłowym parzeniu kawy. „Stara Szkoła” w Sokółce (nazwa pochodzi od dawnego przeznaczenia budynku-szkoły), ma swoją palarnię kawy. Podczas wykładu pana Łukasza można było obejrzeć i posmakować ziarna, poznać ich właściwości i posmakować trzy różne rodzaje kaw: espresso, cappuccino i americano. Ja nie jestem znawcą i smakoszem kawy, może dlatego, że nie trafiłam na prawidłowo zaparzoną, ale to była rewelacja.

Mieliśmy też dwa wykłady. Grupa przyszłych wolontariuszy została przeszkolona do spotkań z seniorami. Zakupiliśmy różne gry, które urozmaicą i zapewnią ciekawe spędzenie wolnego czasu.
Część gier została oczywiście przetestowana i doszliśmy do wniosku, że mogą służyć od 10 lat do 80+.

Takie dotacje projektowe są bardzo potrzebne. Korzystać z nich mogą nie tylko studenci UTW, ogłaszamy się w mediach i zapraszamy wszystkich chętnych. Szczególnie w obecnych ciężkich czasach jest to odskocznia od codzienności.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny w Sokółce i Gminę Sokółka.

foto: Krzysztof Frejus

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka