Już od 28 lutego w choroszczańskim Centrum Kultury będzie można oglądać prace jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych twórców i malarzy XX wieku – Pabla Picassa. To grafiki z serii „Toros y Toreros” („Byki i toreadorzy”).

Obraz Pablo Picassa

Korrida okiem Picassa to artystyczny motyw o niepokojącym bogactwie, to imponujące krzywizny areny, to oślepiające słońce bielące piasek, to gra światła i cienia. To repertuar dziwnych kształtów, czasem zamrożonych jak posągi, czasami wirujących jak asteroidy. A to, czego nasze oko już nie jest w stanie uchwycić, ołówek Picassa z łatwością oddaje.

Dla Picassa seria „Toros y Toreros” nie byłaby udaną, gdyby nie oddał w niej hołdu swojej żonie Jacqueline, dla której stworzył olśniewającą serię kolorowych rysunków. Przedstawioną obok postaci Don Quixote’a pochodzącej z czasów Velasqueza możemy podziwiać w strojach z tamtej epoki.

Wernisaż wystawy „Toros y Toreros” odbędzie się w środę, 28 lutego 2024 r., o godzinie 18:00, w holu wystawienniczym M-GCKiS w Choroszczy. Wydarzeniu będą towarzyszyły pokazy tańca w wykonaniu grupy „Luna de plata” – pasjonatek flamenco z Białegostoku.

 źródło i fot.: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy

Podlaska Redakcja Seniora Białystok