Nie zdążyliśmy jeszcze odetchnąć po lipcowej Oktawie, a Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na kolejne letnie wydarzenie. Już 18 sierpnia w Supraślu startuje Paleta Kultur Podlasia! Podczas trzydniowej imprezy WOAK będzie zapraszać do aktywnego poznawania wielokulturowości północno-wschodniej Polski – smaków, zapachów, kolorów, wzorów, tańców, muzyki i obrzędów.

 

Na rozgrzewkę, w piątek 18 sierpnia, podczas pierwszego dnia Palety Kultur Podlasia na supraskiej scenie zagości muzyka rockowa z pogranicza alternatywy gitarowej i akustycznych brzmień z tekstem w języku białoruskim, hard-rock’a z domieszką metalu i punka oraz folku.

Wystąpią: zespoły ILO&Friends, Ostrov, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej. Podczas kolejnych dwóch dni imprezy nie zabraknie prezentacji zespołów mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasze tereny. Zobaczymy dobrze znany publiczności zespół taneczny Lowzar, litewską kapelę ludową Klumpe z Puńska, tańce tatarskie w wykonaniu Zespołu Dziecięco – Młodzieżowy Buńczuk, czy ukraiński folklor w wykonaniu Rodyny i ZPiT Ranok. Na scenie zaprezentuje się białoruski zespół Żemerwa, a folklor Romów będzie można zobaczyć w wykonaniu grupy Cygańskie Serca. Gościnnie w Supraślu wystąpią aktorzy Teatru Żydowskiego prezentując przedwojenne szlagiery żydowskie.

-Nasz region jest wielokulturowy i przez to wyjątkowy. Doceniają to turyści, dla których mieszanka tradycji, zwyczajów i folkloru jest największym magnesem. Chcemy, aby paleta kultur stała się okazją do spotkania, integracji i wzajemnego poznania się. Stąd tak bogaty program. Każdy znajdzie coś ciekawego – zapewnia Cezary Mielko dyrektor WOAK-u

Dodatkowo organizatorzy zaplanowali warsztaty, podczas których instruktorzy tanecznym krokiem przeprowadzą uczestników przez choreografie charakterystyczne dla tańców kultury litewskiej, żydowskiej, ukraińskiej, białoruskiej i tatarskiej. Sobotni sierpniowy wieczór zakończy się w biesiadnym klimacie potańcówki, podczas której pozytywną dawką wschodniej muzyki na żywo uraczy nas zespół Prymaki. Tych, którzy chcieliby smaki Podlasia poznać w sposób dosłowny, WOAK zaprasza na warsztaty kulinarne. Uczestnicy pod okiem fachowców będą mieli możliwość poznania smaków i tajników kuchni mniejszości narodowych oraz uczestniczenia w show kulinarnym Karola Okrasy. A wszystko to w akompaniamencie kapeli Chłopców z Nowoszyszek.

Współczesne mutacje tradycyjnych tkanin zaprezentują projektanci ze studia projektowego AZE design, by w trakcie dwudniowych warsztatów designu w Supraślu zaprojektować nowe sposoby wykorzystania ornamentu tradycyjnych tkanin ludowych. A na zwolenników tradycyjnego rękodzieła będzie czekał jarmark twórców ludowych. Paleta Kultur Podlasia to alternatywa na spędzenie jednego z ostatnich wakacyjnych weekendów w towarzystwie podlaskiej kultury w urokliwym supraskim plenerze.

Program Palety Kultur Podlasia dostępny na stronie www.woak.bialystok.pl

(Źródło i zdjęcia: WOAK w Białymstoku)

Lija Półjanowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok