Od lat w Centrum Katolickim w Łomży w każdy wtorek w południe spotykają się seniorzy w ramach Akademii Aktywnego Seniora.

Rok 2018 jest rokiem pełnym wyzwań rękodzielniczych, bowiem w każdym miesiącu będziemy realizować różne projekty. W lutym tworzyliśmy biżuterię koralikową ze szklanych koralików Toho. Swoimi umiejętnościami podzieliły się trzy seniorki i nauczyły pozostałych uczęszczających na spotkania. Efektem tej pracy był komplet składający się z kolii i bransolety.


W marcu animatorka Ewa Gąsiorowska zaproponowała stworzenie wspólnej palmy wielkanocnej w stylu kurpiowskim i wysoką około 4 metrów. Do tej pory jeszcze nigdy parafianie w Parafii Krzyża Świętego nie podejmowali takiego zadania. Wyzwanie zostało podjęte przez seniorów z nieśmiałością. Zaczynaliśmy od nauki tworzenia kwiatków z krepiny, metodą cukierkową typową dla naszego regionu.

Na początku były małe kłopoty z opanowaniem techniki, ale powoli nauczyliśmy się i coraz chętniej tworzyliśmy róże. Kwiatków na palmę trzeba było przygotować  aż 250. Ustalono, że palma będzie wykonana z jednego rodzaju kwiatów – róż natomiast będzie w tonacji kolorystycznej ciepłej zaczynając od bieli przez ecru, żółty, pomarańczowy, różowy, różne odcienie czerwieni aż do bordowego. Wierzchołek wieńczyło 8 szyszek z koloru umieszczonego w palmie. Każdy wianuszek kwiatków został oddzielony zielonymi listkami wykonanymi również z krepiny.

Na tych warsztatach wszyscy uczestnicy wykonali też palmy dla siebie, ale tym razem z krokusików. Wspólna praca tworzy dobre relacje między jej członkami daje poczucie przynależności do grupy, a fajny efekt powód do zadowolenia, satysfakcję i dumę z siebie samych.

W Niedzielę Palmową grupa seniorów wraz z palmą uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej odprawianej przez proboszcza księdza Andrzeja Godlewskiego i  zostawiła palmę przy głównym ołtarzu wzbogacając wystrój kościoła.

 

 Janina Surowik
Podlaska Redakcja Seniora Łomża