W minioną środę, nomen omen, 13 lutego br. ponad 30 – osobowa grupa kolneńskich studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz kolejny spotkała się w celu dalszego doskonalenia pamięci, która jest swego rodzaju magazynem informacji, skojarzeń i wrażeń.

Myślę, że większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że na jej stan ogromny wpływ ma również wiek. Stąd zalecenia, by prowadzić swego rodzaju trening, najlepiej codzienny, bowiem zaburzenia pamięci przekładają się z kolei na samoocenę i codzienne działania. Pomijam pozostałe elementy mające istotne znaczenie, jak np. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, wymagana ilość snu, kontakty międzyludzkie, czy unikanie wykonywania wielu czynności w tym samym czasie. Jeżeli chcemy unikać kłopotów, frustracji, czy wręcz niebezpiecznych sytuacji, to będąc osobą w wieku 60+ musimy zadbać o naszą pamięć.

Tym razem głównym zadaniem było ćwiczenie przede wszystkim pamięci wzrokowej. Na rozgrzewkę należało z kilkudziesięciu elementów skonfigurować stosowny obrazek. Ćwiczenie a la puzzle. Kolejnym wyzwaniem było odgadnięcie przysłowia przy zastosowaniu alfabetu Morse’a. Ostatnie polecenie było najtrudniejsze. Jeżeli ktoś kojarzy termin sudoku, to już wie, w czym rzecz. Ponad godzinny wysiłek, różny ze względu na umiejętności uczestników, zakończył się sukcesem. Burza mózgów w poszczególnych grupach na pewno przyczyniła się do choćby minimalnego podniesienia komfortu życia, stopniowego uświadamiania sobie, że w ten sposób można uniknąć izolacji, depresji i wypadków.

Trening pamięci jest akcją długofalową, ale kolneńscy ludzie młodzi od wielu lat czynią to systematycznie. Na koniec ciekawostka – tego rodzaju ćwiczenia zwiększają przepływ krwi w mózgu o 8%. Tym samym mają wpływ między innymi na poziom rozumowania, czy rozwiązywania problemów. I na koniec uśmiechnijmy się szeroko, czytając poniższą sentencję:

„Starzy jesteśmy wtedy, kiedy większość ludzi wolałaby, żebyśmy już nie żyli”

W przypadku kolneńskich studentów UTW, lata świetlne przed nimi!

foto: Eugeniusz Regliński

 

Eugeniusz Regliński

Podlaska Redakcja Seniora Kolno