Ten tekst jest informacją dla młodych ludzi, żeby pamiętali o walczących przodkach, a także przekazywali następnym pokoleniom wiedzę o działaniach sprzed wieku.

delegacja z Sokółki

15 sierpnia 2020 roku podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
delegacja Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki i Związku Tatarów RP O/Bohoniki wraz z przyjaciółmi z Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej poległym Tatarom Polskim. Zaproszeni zostaliśmy przez Najwyższe Kolegium Związku Muzułmańskiego i Związek Tatarów RP. Uroczystość odbyła się w Warszawie na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim.

Kilka dni później, 21 sierpnia, miało miejsce również ciekawe wydarzenie dotyczące Tatarów. Białostocki Ośrodek Kultury zaprosił nas (siedem rodzin z Sokółki) do Centrum im. Ludwika Zamenhofa na wernisaż wystawy „Na tatarskim szlaku”. Pamiętam, że w 2019 roku zespół dokumentalistów z Fundacji Ośrodka Karta i Centrum Zamenhofa Białostockiego Ośrodka Kultury nagrywał ze mną i mężem wywiad o kulturze, tradycji i religii – biografię naszej rodziny. Takich biografii było z Podlasia aż 32 z różnych miejscowości, takich jak Białystok, Bohoniki, Kruszyniany, Sokółka i Suchowola. Z udostępnionych materiałów powstała wystawa fotografii, dokumentów, pamiątek, a krótkie wypowiedzi nagrywanych osób puszczane są z odtwarzacza.

Z tych relacji rodzin tatarskich pozostanie dla przyszłych pokoleń ciekawy dokument pokazujący życie naszej mniejszości. Wystawa czynna będzie do 4 października, więc można ją jeszcze obejrzeć.

zdjęcia: Lila Asanowicz

Lila Asanowicz
Podlaska Redakcja Seniora Sokółka