Kapusta jest warzywem bardzo wartościowym i tanim.  Zimą gdy brakuje świeżych, zielonych warzyw ona jest zawsze. I surowa i kiszona. Wiosną i latem też króluje na naszych stołach, czy to w postaci surówki, jarzynki lub też w innym wydaniu.

kotlet z kapusty w panierce

Kapusta to źródło potężnych właściwości leczniczych. Zawiera komplet witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6), a także kwas foliowy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Jest ona na liście warzyw, które mają niewielką ilość związków chemicznych stosowanych podczas upraw. Nasza kapusta to warzywo z najwyższego podium. Zawiera witaminę C, potas, wapń, magnez i wiele innych. Jednym słowem samo dobro.

W Polsce kapusta jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Jest łatwo dostępna, tania i bardzo zdrowa. Kapusta świeża i kiszona to źródło wielu witamin i mikroelementów.

Dań z kapusty jest bardzo dużo i każda gospodyni ma swoje wypróbowane przepisy kapuściane, niby podobne a jednak inne. Tak jest w przypadku na przykład gołąbków, każda
z nas robi je trochę inaczej – od nadzienia po sos, a nawet kształt gołąbków jest często zupełnie inny

Ja w tym roku rozsmakowałam się w młodej kapuście, która jest krucha, delikatna i słodka. Sezon na moje ulubione danie trwa kilka tygodni bo starsza i twardsza nie ma tej delikatności w smaku.

Moja smażona kapusta a’la “schabowy” jest zdecydowanie moim przebojem kulinarnym numer jeden w tym sezonie. Główkę kapusty kroję na cztery, a większą na osiem części.

ósemki kapusty surowej

Nie usuwam głąba, ponieważ zapobiega on rozpadnięciu się delikatnych liści. Do wrzącej wody z łyżeczką soli i łyżeczką cukru, wkładam delikatnie cząstki kapusty i blanszuję siedem do dziesięciu minut, odcedzam na sitku, a następnie maczam w roztrzepanym jajku z solą i pieprzem, po czym panieruję w mące z cieciorki, można również w bułce tartej i smażę na klarowanym maśle, na złoty kolor. Pycha.

Smacznego.

foto: Janina Żarnowska

Janina Żarnowska
Podlaska Redakcja Seniora Białystok